1. YAZARLAR

  2. Dinçer Suroğlu

  3. 2 CEVAP - 2 YORUM
Dinçer Suroğlu

Dinçer Suroğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

2 CEVAP - 2 YORUM

A+A-

Geçen cumartesi gazetemizde ve internet sitemizde yayınlanan YAVUZ ATAR MUAMMASI - kod adı MİMOZA başlıklı yazıma 2 cevap ve 2 yorum geldi.


Gelen 2 yorum Prof. Haluk Hadi SÜMER'in kız kardeşi ve eşi tarafından internet sitesindeki yazıya yorum olarak gönderilmiş. Bu yorumları noktasına, virgülüne dokunmadan onaylayıp sitede yer alan yazımın altına ekledim. Hatta önce onay vererek ekledim; sonra siteyi açıp okudum. Bu yorumları site de yayınlamakla yetinmek hem gazete satın alıp okuyanlara, hem de bu yorumları yazma zahmetine katlanan 2 bayan akademisyene saygısızlık olurdu. Bu yüzden yazımın sonuna ekledim. Okumanızı tavsiye ederim.


Gelelim 2 cevaba.
Cumartesi günü Prof. Haluk Hadi SÜMER telefon ile aradı. Patronumuz Harun Bey'e ulaşmış ve telefonumu almış. Kendisinin fethullahçı cemaatin hiçbir toplantısına, sohbetine katılmadığından bahsetti. Ben de yazının içinde yer alan ve bana ait olmayan 3 ayrı köşe yazısının bulunduğunu, yazının tamamının okunduğunda yazıda ismi geçenlerin hiçbir şekilde "paralelci" olarak itham edilmediğinden bahsettim. Haluk hoca da kimsenin yazıyı okumadığından, fotoğrafının yer almasının farklı yorumlara sebep olduğundan dert yandı. Özetle Prof. Haluk Hadi SÜMER, paralel devlet yapılanması ile bir ilişkisinin olmadığını ifade etti.


Pazar günü de telefonum çaldı. Bu kez Prof. Ömer ULUKAPI'ydı arayan. Haluk Hoca vermiş numaramı. Ömer Hoca ile görüşmemiz daha uzun sürdü. Kendisinin "milliyetçi muhafazakar" biri olduğunu ve fakülteye Hakkı GÖKBEL zamanından önce dekan olarak atandığını belirtti. Kendisini en iyi tanıyanlardan birinin Adalet Bakanı Bekir BOZDAĞ olduğunu da söyledi. (Bekir Bey Selçuk Hukuk mezunudur) Ben de kendisine hali hazırda FETÖ/PDY davalarında sanık olan avukat ve hakimlerden birkaçının ismini sayarak Selçuk Hukuk mezunu olduklarını söyledim. Hatta sözlerim biraz sınırı aştı ve “bana sorsalar bu fakülte derhal kapatılmalı derim” seviyesine ulaştı.

 

Uzatmayayım. Ömer Hoca geçen pazartesi üniversite yönetimince açığa alınanlar listesinde. Disiplin ve gerek görülürse adli soruşturma safhasında savunmasını yapacaktır. Sonucu hep birlikte göreceğiz.

 

Küçük bir açıklama yapmadan geçemeyeceğim.

Selçuk Üniversitesi rektörü Mustafa ŞAHİN bir açıklama yaptı ve “Selçuk Üniversitesi böyle bir çırpıda, bir hamlede temizlenecek bir kurum değil. Biri bana 'Üniversite nasıl temizlenecek' diye sordu, ben de 'üç-beş boy abdesti kurtarmaz Selçuk Üniversitesi'ni' diye cevap verdim. Sürekli temizlenmesi lazım ve uzun süreli bir döngü gerekiyor" dedi. Bu açıklama benim sayfalar dolusu yazı yazsam anlatamayacağım vahim durumu birkaç cümle ile özetleyen türden. Ne diyelim? Ağzına sağlık Mustafa ŞAHİN.

 


 ...........................................

 

İşte bahsi geçen 2 yorum:


Doç.Dr.N.Binnur Tulukçu
(Haluk Hadi SÜMER' in kız kardeşi)
Ülkemiz olarak zor bir dönemden geçiyoruz. Türk milleti darbecilere karşı durmuş, tam bir birlik ve beraberlik örneği sergilemiştir. Darbeciler hak ettikleri en büyük cezaları görecektir, bunda hiç kimsenin kuşkusu olmamalıdır. Ancak bu yapılırken, masum insanlar zarar görmemelidir. Yazınızda hedef olarak gösterdiğiniz ve zan altında bıraktığınız Prof.Dr. Haluk Hadi Sümer, kişiliği ve akademisyen kimliği ile değerli bir bilim adamıdır. Bu zor günlerde basına büyük sorumluluk düşmektedir. Sizin de bir hukukçu ve basın adamı olarak görevinizi yaparken, sağduyulu davranarak ve gereken hassasiyeti göstererek, araştırarak, sorgulayarak, genelleme yapmadan, yersiz şüphe yaratmadan gerçekleri ifade etmeniz gerekir.


Yrd.Doç.Dr.Sema Zafer SÜMER
(Haluk Hadi SÜMER' in eşi)

Sayın Dinçer Suroğlu,
Yukarıdaki köşe yazınızda dile getirdiğiniz düşünceleriniz ve sergilediğiniz fotoğraflar aracılığıyla canlı hedef haline getirdiğiniz kişilerden biri olan 23 yıllık eşim, hayat arkadaşım Prof.Dr.Haluk Hadi SÜMER'dir. Kişiliğine, duyarlılığına, kısacası insanlığına hayran olduğum; eşitlik ve hak konusunda hiç bir şekilde ödün vermeyen bu insan bugün sizin tarafınızdan hak etmediği biçimde zan altında bırakılmış; yanından ve yakınından geçmediği bir oluşuma dahil edilmiştir. Ülkemizin içinde bulunduğu bu zor günlerde basın ve basın mensuplarının görevi ak ve karayı birbirinden ayırarak; ne yaptığının bilincinde ve bunun sorumluluğunu alabilen kişiler olarak toplumu yanlış yönlendirmeden; başkalarının insanlığa yakışmayan söylemlerinden yola çıkarak değil; bu söylemin içeriğini araştırarak ve sorgulayarak gerçekleri dile getirebilmek olmalıdır. Bu ise bir duruş gerektirir. Bir hukukçu ve gazeteci kimliğinizle siz, duyarlı bir Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşının, kendine ve insanlığa her zaman saygı duyan bir bilim adamının İş Hukuku alanında bu Ülkenin yetiştirdiği değerli hukukçulardan biri olan bir akademisyenin, özlük haklarını çiğneyerek; başta ben eşini, çocuklarını, yakın çevresini ve dostlarını anlamsız bir sürü telefon, e posta ve sorgu ile baş başa bırakarak büyük bir vebalin altına girdiniz. Belki de bu dünya üzerindeki en önemli sınavlardan biri olan kul hakkını göz ardı ettiniz. Çünkü bizler; eşim ve ben, yıllarca Selçuk Üniversitemizde bu Ülkenin geleceği olan öğrencilerimizi en iyi şekilde yetiştirebilmek amacıyla hiç bir gurubun veya siyasi düşüncenin yanında ve yakınında durmadan, kişilik ve insanlığımızdan ödün vermeden, çıkar hesabı yapmadan "bukalemun" gibi şekil değiştirmeden, maskesiz, ilkeli; Hak'tan Halka düşüncesiyle çalıştık. Beni, ailemi, yakın çevremi bu derece üzen bu yazı dilerim sizin tarafınızdan tekrar değerlendirilip, eşim Prof.Dr.Haluk Hadi SÜMER hak etmediği bu ithamlardan her hangi bir zarar görmez. Bunun en önemli sorumlusunun tekrar "siz" olduğunuzu hatırlatarak, gerekli düzetmenin en kısa sürede yapılması konusundaki hassasiyetimi ifade etmek isterim. Basına ve basın mensubuna duyduğum saygıyı yitirmemek dileğiyle,

Önemli not:  Bu yazı bir tekzip değildir. Bir özür yazısı değildir. Bir helalleşme niyeti taşımaz. Öğrencinin öğretmenine vefa borcu ödeme vasıtası olarak nitelendirilemez. Bu hikaye de burada bitmez.

YAVUZ ATAR MUAMMASI - koda adı MİMOZA başlıklı yazımın linki aşağıdadır. Okumak için linki tıklayınız.

http://www.pusulahaber.com.tr/yavuz-atar-muammasi-kod-adi-mimoza-5094yy.htm

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

2 Yorum