1. YAZARLAR

  2. Bayram Kabadayı

  3. AKŞAM OTURMALARI VE ÇETNEVİR
Bayram Kabadayı

Bayram Kabadayı

Yazarın Tüm Yazıları >

AKŞAM OTURMALARI VE ÇETNEVİR

A+A-

Kışın uzun gecelerinde, öteden beri kültürümüzde yer bulmuş sosyal faaliyetlerden olan ‘akşam oturmaları’ halen günümüzde de yaygındır. Bu gibi oturmalar sırayla belli günlerde olmakla beraber, bazen haftada bir gün veya ayda bir gün de olabiliyor.

Bu gibi ‘akşam oturmaları’ aslında Konya’mızda çok güzel bir kültür faaliyetlerindendir. Kişiler bir araya gelmekle kalmıyor, yerel müzikli ortamlar da oluşuveriyor. Akşam oturmalarına katılan kişiler, Konya tabiriyle çetnevir diye de adlandırılan,  fıstık fındık kestane çekirdek elma portakal gibi yiyeceklerden oluşan bir sini de genel olarak ortada yerini alıyor.

Bu gibi akşam oturmaları daha önceden, kişilerin bir birini haber etmesiyle başlıyor. Tabi ki kendi evinde toplanılacak olan kişiyi de tatlı bir telaş alıveriyor.

Yıllar önce, bir gün oturma sırası benim evde idi. Çetnevir almak için çarşıya çıkmıştım. Hava oldukça soğuk gökyüzü puslu sisli bir gündü. Aracımla şöyle muhacir pazarı civarındaki bir yoldan ilerlerken,  üçtekerli ‘kaktırmalı araba’ olarak tabir edilen üzean,&in,&nbkyklzü bir arbak güzmde lkiti. Arbayı kaktıpan orte yaşüsltn v kyüzükdırrşk, stakası zıyğrına krrkmın v zıyğrıın üzean soğutan uz tutlmuş bir damivand.m Ykelaştır daınylanına v onagbayi ihtiylara şöyleseslkendmi ‘hurbna oldoğr mcam,n,&in,&nininkilosunua kçr parayaveriyosun?a’deyince, damrbnva soru dGöntn v,  ‘nlanmadm nye dadiesena’deidi.Ben deterlar ordumi ‘&in,&nininkilosua kçr par?a’ damhayri hayri önckideidğninczmyleneyi?a’deyince,ben de duYkeladm bir n lacbte ynlmın birşey man öylndmi diy,.

Busefeir dam duYkelada v brakdelikynlm!rşunczmylyki bir dahahu, hurbna oldoğr mcam,n arbandakitTüm&in,&niler,bedHavaveriyoum,n gltüa’deidi.

inse class="dbsb.googl"; style=disoply:inlgine-bloc; widt:300px; heigh:250px"; dataad-ncltent=ca-pub-6151698163448642"; dataad-slont=8234808011h"> /script >("dbsb.googl = (windo."dbsb.googl || |[]).push{}'); ;
/spanÖncki v Sonraki Yazıla6
<"mai>