1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Kalkınma Bakanı Yılmaz:
Kalkınma Bakanı Yılmaz:

Kalkınma Bakanı Yılmaz:

"Halkı sokağa çağırdılar ama halk sokağa çıkmadı. Halkı adeta isyana teşvik ettiler, buna da halkımız prim vermedi ve bir taraftan da yapılan mücadeleye destek oldu. Biz de halkımızı sahipleniyoruz, halkımızın yanındayız, halkımızın seçtiği hükümet olarak

A+A-

SİİRT (AA) - Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, terör örgütünün halkı sokağa çağırdığını ama halkın sokağa çıkmadığını anımsatarak, "Halkı adeta isyana teşvik ettiler, buna da halkımız prim vermedi ve bir taraftan da yapılan mücadeleye destek oldu. Biz de halkımızı sahipleniyoruz, halkımızın yanındayız, halkımızın seçtiği hükümet olarak onların hizmetindeyiz." dedi.

Yılmaz, Siirt Üniversitesi (SİÜ) İlahiyat Fakültesi binasının temel atma töreni ile merkez kütüphanesi açılışının ardından kent merkezine geçerek, esnaf ziyaretinde bulundu.

Bir çay ocağında vatandaşlarla çay içen Bakan Yılmaz, buradan ayrılırken gazetecilere yaptığı açıklamada, terörden bütün Türkiye'nin zarar gördüğünü, fakat en büyük zararı da Doğu ve Güneydoğu'daki vatandaşların gördüğünü söyledi.

Terörün bölgede yaşayan insanlara doğrudan zarar verdiğine işaret eden Cevdet Yılmaz, "Köylerinde sıkıntı yaşıyor, yaylasında, yolda, şehirde terörden dolayı doğrudan zarar görüyor vatandaşımız. Can kaybı, mal kaybı gibi doğrudan zararlar görüyor. Bir taraftan da dolaylı zararlarını görüyor. Terörün olduğu bölgeye yatırımcı gelmiyor, terörün olduğu bölgeye doktor, öğretmen, nitelikli personel gelmiyor. Turizm hareketlerine büyük bir darbe vuruyor. Ticarete, tarıma, sanayiye yani nereye bakarsanız bakın sosyal hayata yine terör büyük bir zarara uğratıyor. İnsanlar rahatça çoluk çocuğuyla istediği gibi dolaşma, istediği gibi yaşamını devam ettirme imkanına sahip olamıyorlar. Yine terörün olduğu yerde insanlar temel hak ve hürriyetlerini düzgün bir şekilde yaşayamıyorlar, rahat bir şekilde yaşayamıyorlar. Aslında terör, demokrasiye de darbe vuruyor sosyal hayata da ekonomik hayata da ve topyekun yaşam kalitesini düşürüyor. Bölgenin kalkınma sürecine darbe vuruyor." ifadelerini kullandı.

"Terör ne kadar azalırsa, terörle mücadelemiz ne kadar ilerlerse bütün bu alanlarda da olumlu neticelerini hep birlikte göreceğiz." diyen Yılmaz, şöyle konuştu:

"Bir taraftan terörle kararlı bir şekilde, etkili bir şekilde mücadele ediyoruz, etmeye devam edeceğiz, diğer taraftan da vatandaşımıza hiçbir mağduriyet yaşatmadan vatandaşımızın da her türlü derdine, sıkıntısına çareler üretmeye çalışarak kalkınma sürecini de hızlandırarak yolumuza devam edeceğiz. Türkiye ikisini de aynı anda yapacak. Teröre karşı en etkili mücadele, diğer taraftan da vatandaşımıza en iyi şekilde hizmet, demokratik standartlarımızın gelişmesi ve kalkınma. Biz bunları hep birlikte sürdürmeye devam edeceğiz. İnanıyorum ki bu terör illetinden de bu bölgemiz kurtulacak. O zaman göreceksiniz bu bölgenin potansiyeli çok daha hızlı harekete geçecek."

Terörün yaptığı eylemlerle bölge ekonomisi ve sosyal hayatına zarar oluşturmak gayesinde olduğunu belirten Bakan Yılmaz, "Bu eylemleri yapmalarındaki amaç bu zaten. Bu bölgeye darbe vurmak, bu bölgenin ekonomisine, sosyal hayatına zararlar oluşturmak ama halkımıza müteşekkiriz. Bölgede yaşayan insanımız hiçbir şekilde teröre destek olmadı, olmuyor ve terörle arasına gerçekten bir mesafe koymuş durumda. Halkı sokağa çağırdılar ama halk sokağa çıkmadı. Halkı adeta isyana teşvik ettiler, buna da halkımız prim vermedi ve bir taraftan da yapılan mücadeleye destek oldu. Biz de halkımızı sahipleniyoruz, halkımızın yanındayız, halkımızın seçtiği hükümet olarak onların hizmetindeyiz. Teröre karşı devletin gücüyle, kudretiyle, bütün kurumlarıyla mücadele ediyoruz. Vatandaşımıza da devletimizin şefkatiyle, devletin hukuk düzeni içinde yaklaşıyoruz ve halkımızın ihtiyaçlarını karşılayıp, geleceğine dönük yatırımlar yapıyoruz." diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT