1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 'Şirket kurmak da tasfiye etmek de kolaylaşıyor'
'Şirket kurmak da tasfiye etmek de kolaylaşıyor'

'Şirket kurmak da tasfiye etmek de kolaylaşıyor'

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, "Kısa sürede Meclis'e sevk edeceğimiz düzenlemeyle şirket kurmak da tasfiye etmek de kolaylaşacak." dedi

A+A-

ANKARA (AA) - Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, şirketlerin kurulması ve tasfiyesini kolaylaştıracak yeni bir düzenleme hazırlandığını söyledi.

Düzenlemeye ilişkin bilgi veren Tüfenkci, yasayla defter açılış onaylarının ticaret sicil müdürlüklerince yapılacağını ve şirket sözleşmelerinin kurucular tarafından ticaret sicili müdürlüklerine imzalatılacağını bildirdi.

Bakan Tüfenkci, şunları kaydetti:

"Kısa sürede Meclis'e sevk edeceğimiz düzenlemeyle şirket kurmak da tasfiye etmek de kolaylaşacak. İsteyen notere gidecek, isteyen ticaret sicil müdürlüklerinde işlemlerini başlatacak, sonlandıracak. Bu da zaman kayıplarını önleyecek."

"Şirketin tasfiyesi için 1,5 yıl beklemeye gerek kalmayacak"

Türkiye'de şu anda şirket tasfiyesinin 1,5 yıl sürdüğüne işaret eden Tüfenkci, bununla ilgili de değişikliğe gidildiğini belirtti.

Şirketin tasfiyesi için 1,5 yıl beklemeye gerek kalmayacağını dile getiren Tüfenkci, "Vatandaşlarımız 6 ay içerisinde şirketini tasfiye edecek. Bu da hem maliyet açısından büyük rahatlama getirecek, hem de artık kapattığınız şirketin 1,5 yıl diğer maliyetlerine katlanmayacaksınız. Tasfiye sürecini kısa zamanda bitirmiş olacaksınız. 100 bin lira sermayeli bir şirketi 3 bin lira 3 bin 100 liraya kuruyordunuz. Şirket kurma maliyetini yapmış olduğumuz çalışmalarla 860 lira civarına çektik." değerlendirmesinde bulundu.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT