1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. "2016 Dünya İnternet Klavye Şampiyonası"
"2016 Dünya İnternet Klavye Şampiyonası"

"2016 Dünya İnternet Klavye Şampiyonası"

Türk Milli Takımı, 3 birincilik alarak Dünya Şampiyonu oldu

A+A-

İSTANBUL (AA) - "2016 Dünya İnternet Klavye Şampiyonası"nda Türk Milli Takımı, 3 birincilik alarak, şampiyon oldu.

Uluslararası Bilgi İşlem ve İletişim Federasyonu Türk Grubu Başkanlığından (INTERSTENO) yapılan açıklamaya göre, Birleşmiş Milletlere bağlı INTERSTENO tarafından düzenlenen Dünya İnternet Klavye Şampiyonası sonuçlandı.

Finallerde derece alabilen bin 699 yarışçı arasında, Türk takımı 3 şampiyonluk, 5 ikincilik ve 3 üçüncülük alarak, takım sıralamasında bu yıl da Dünya Şampiyonluğunu kazandı.

Anadil ve çok dilli ayrımıyla iki yarış türünde ve 4 yaş kategorisi ile yapılan toplam 8 yarıştaki en iyi üçer yarışçıya verilecek 24 madalyanın 11'ini Türkler kazanarak, takım halinde de Dünya Şampiyonu oldu.

Tüm kategoriler genelinde ülke sıralamalarında, Türkiye 11, Çek Cumhuriyeti 4, Japonya 4, İtalya 2, ABD 2 ve İspanya 1 madalya kazandı.

Yarışmanın 0-12 yaş anadil ve çokdilli kategorilerinde Kayseri Fatih İmam Hatip Ortaokulu'ndan Ahmet Yasin Akmeşe, 17-20 yaş kategorisinin anadil yarışında İstanbul 75. Yıl Cumhuriyet Mesleki Teknik Anadolu Lisesi'nden Kerem Yaprak şampiyon oldu.

Bu yarışmayla bugüne kadar kazandığı şampiyonlukları 83'e ulaşan Türk ekibi, geçen yılki şampiyonada da 3 birincilik, 6 ikincilik ve 3 üçüncülükle takım halinde şampiyon olmuştu.

HABERE YORUM KAT