1. HABERLER

  2. SPOR

  3. 52. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu başladı
52. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu başladı

52. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu başladı

52. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu, İstanbul-İstanbul etabıyla start aldı

A+A-

İSTANBUL (AA) - Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI) takviminde 2. HC kategorisinde yer alan ve 8 etaptan oluşan organizasyonun ilk günü Beşiktaş İskelesi önünden verilen sembolik startla başladı.

Turun startını Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç verdi. Başlangıç noktasında Dünya Bisiklet Federasyonu Başkanı Brian Cookson, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu da bulundu.

Toplam 123 sporcunun katıldığı ve 129,2 kilometre mesafe katedilecek İstanbul-İstanbul etabının resmi başlangıcı ise Barbaros Bulvarı'nda yapıldı.

Boğaziçi Köprüsü'nü geçip Beykoz'a yönelecek bisikletçiler, daha sonra tekrar Avrupa yakasına dönüp, tarihi yarımadada pedal çevirerek. Turun ilk etabının, saat 15.00'te Sultanahmet'teki At Meydanı'nda tamamlanması planlanıyor.

1 Mayıs'ta bitecek

İstanbul-İstanbul etabıyla başlayan yarış 8 günde tamamlanacak. Tur, 8 farklı etabın ardından, 1 Mayıs Pazar günü İzmir'de sona erecek.

Cumhurbaşkanlığının himayesinde, 1963'ten beri düzenlenen tur, ilk kez bu yıl, sahil şeridinden çıkıp yurdun iç kesimlerinden de geçerek Anadolu'yu dünyaya tanıtacak. Son durağın İstanbul olduğu önceki yılların aksine, bu yıl startı İstanbul'dan verilen organizasyonda, sporcular, Kapadokya, Konya, Aksaray ve Seydişehir etaplarıyla, kıyı şeridinin yanı sıra iç bölgelerde de pedal çevirecek.

İkinci etap için bu akşam Kapadokya'ya geçecek ekipler, sırasıyla Kapadokya-Kapadokya, Aksaray-Konya, Seydişehir-Alanya, Alanya-Kemer, Kumluca-Elmalı, Fethiye-Marmaris ve Marmaris-Selçuk etaplarını geçerek finişe ulaşacak.

Kılıç: "Tüm dünyada takip edilecek"

Organizasyonun startını veren Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, 52. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nun tüm dünyada takip edildiğini ve Türkiye'nin tanıtımında önemli rol aldığını söyledi.

Türkiye'de düzenlenen her uluslararası organizasyona yoğun katılım gerçekleştiğini aktaran Bakan Kılıç, şunları kaydetti:

"Bu, Türkiye'de son yıllardaki organizasyonların ve sportif çalışmaların ne kadar büyük noktalara geldiğinin ispatı. Bunu görmek istemeyenler olabiliyor ama boğazda, Beşiktaş İskelesi'nin önünde 52. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nun başlangıcı yapılacak. Tüm dünyada takip edilecek, Türkiye'nin tanıtımına büyük katkı sağlayacak bir yarış. Türkiye'nin farklı noktalarından görseller tüm dünyaya gidecek. Yeni etaplar koşulacak. Hayırlı olsun."Etiketler :

HABERE YORUM KAT