56. Münih Güvenlik Konferansı

56. Münih Güvenlik Konferansı

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, AB'nin karar alma sürecini eleştirdi

MÜNİH (AA) - Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, Avrupa Birliği'nin karar alma sürecinin uzun zaman almasını eleştirdi.

Almanya'da devam eden 56'ncı Münih Güvenlik Konferansı'nda konuşan Kurz Avrupa'nın ekonomik düşüşünün Batı demokrasilerine olan desteği de zayıflattığını belirterek, ''Çin'e bakarsak, 10 gün içinde bir hastane inşa edebiliyorlar. Avrupa'da bunun yapımı için ilk hazırlık toplantısının ne zaman yapılacağını yaklaşık 10 gün tartışırız. Sonra karar vermek yıllar alacaktı ve sonra inşa etmek muhtemelen yıllar alacaktı.” diye konuştu.

Avusturya Başbakanı Batı demokrasilerinin geçmişte daha cazip olduğunu ve bunun Batı ülkelerinin ekonomik başarısıyla yakından ilişkili olduğunu savundu.

Kurz, ''Geçmişte demokrasi, hukukun üstünlüğü, ifade özgürlüğü, her zaman ekonomik başarı, büyüme, zenginlik ile el ele idi. Şu anda diğer sistemlerin de ekonomik olarak başarılı olabileceği bir zamanda yaşıyoruz. Bence bu oyunun tamamını değiştiren bir şey.'' ifadesni kullandı.


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.