1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Ab’de Hane Halkı Enerji Fiyatları Geriledi
Ab’de Hane Halkı Enerji Fiyatları Geriledi

Ab’de Hane Halkı Enerji Fiyatları Geriledi

FRANKFURT (AA) - Avrupa Birliği'nde (AB), hane halkı elektrik fiyatları bu yılın ilk yasısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,5, doğalgaz...

A+A-

FRANKFURT (AA) - Avrupa Birliği'nde (AB), hane halkı elektrik fiyatları bu yılın ilk yasısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,5, doğalgaz fiyatları ise yüzde 6,3 geriledi.

Avrupa İstatistik Ofisinin (Eurostat) açıkladığı verilere göre, AB’de hane halkı elektrik fiyatları bu yılın ilk yarısında 2016'nın aynı dönemine oranla yüzde 0,5 gerileyerek 100 kilovatsaat başına ortalama 20,4 avro oldu.

AB üyesi ülkeler arasında, 2017 yılının ilk yarısında konutlarda elektrik fiyatları, Bulgaristan'da 100 kilovatsaat başına 10 avro, Danimarka ve Almanya'da ise 30 avro aralığında seyretti.

AB bünyesinde hane halkı gaz fiyatları da bu yılın ilk yarısında 2016'nın aynı dönemine göre yüzde 6,3 düşüşle 100 kilovatsaat başına ortalama 5,8 avro seviyesinde gerçekleşti.

Üye devletler arasında, bu yılın ilk yarısındaki hane halkı gaz fiyatları, Romanya ve Bulgaristan'da 100 kilovatsaat başına 3,5 avro, Danimarka'da 8 avro ve İsveç'te 12 avrodan işlem gördü.

AB'deki vergi ve harçlar ise yılın ilk yarısında hane halkına tahsis edilen elektrik fiyatının yüzde 37, gaz fiyatının da yüzde 26'sını oluşturdu.

HABERE YORUM KAT