1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Ak Parti Osmaniye 6. Olağan İl Kongresi
Ak Parti Osmaniye 6. Olağan İl Kongresi

Ak Parti Osmaniye 6. Olağan İl Kongresi

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan: (3)- "Dün, yayınladıkları videolarla Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne ders vermek için geldiklerini söyleyenler, bugün ülkelerine paçavralara sarılı tabutlarla dönüyorlar. Daha bir ay öncesine kadar bize ve d

A+A-

OSMANİYE (AA) - Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Dün, yayınladıkları videolarla Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne ders vermek için geldiklerini söyleyenler, bugün ülkelerine paçavralara sarılı tabutlarla dönüyorlar. Daha bir ay öncesine kadar bize ve devletimize meydan okuyanlar bakıyorsunuz bugün Batılı efendilerine ağlamaya, 'Bizi kurtarın' diye yalvarmaya başladılar. Hiç beyhude uğraşmasınlar, kime ağlarlarsa ağlasınlar, kime yalvarırlarsa yalvarsınlar, onlara hak ettikleri dersi vereceğiz." dedi.

Erdoğan, Tosyalı Spor Salonu'nda düzenlenen partisinin 6. Olağan İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada, bir milyon vatandaşını katleden Esed'le hiçbir konunun görüşülemeyeceğini belirterek, her fırsatta Türkiye'ye demokrasi, insan hakları, hukuk dersi veren devletlerin ve kuruluşların ise olanlara kayıtsız kaldığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Tutturmuşlar bir şey, 'Kimyasal silah kullananlara gereğini yapalım.' Arkadaş, kimyasal silah kullanırken bin kişi, bin 500 kişi ölüyor. Peki, konvansiyonel silah kullanmayı bir kenara niye atıyorsun? Bu bir milyon, bu konvansiyonel silahlarla öldürüldü, varil bombalarıyla öldürüldü, tanklarla, toplarla öldürüldü. Bir milyon. Önemli olan sebep midir, yoksa netice midir? Sen neticeye bak. Konvansiyonel silahla öldürüldüğü zaman meşru, kimyasal silahlarla öldürüldüğü zaman gayrimeşru. Böyle sapıklık olur mu?" diye konuştu.

Kendi vatandaşını 7 yıldır her gün varil bombaları, tanklar, toplar, füzelerle öldüren bir terör rejimi olduğunu anlatan Erdoğan, bu durumun kınama veya basit cümlelerle geçiştirilemeyeceğini belirtti.

Erdoğan, "Günlerdir Doğu Guta'da devam eden vahşete şöyle ciddi tepki gösteren bir ülke gördünüz mü, duydunuz mu? 'Sivil sivil sivil' diyorlar. Peki, kardeşim Doğu Guta'da öldürülenler ney, asker mi?" ifadesini kullandı.

- "Doğu Guta'dakileri Türkiye'de tedavi ettirelim"

"Doğu Guta'dakileri bize verin" dediklerini, Türkiye'deki hastanelerde tedavi ettirmek istediklerini vurgulayan Erdoğan, Doğu Gutalıları Şam'a götürüldüklerini, Şam'da da akıbetlerinin meçhul olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Şu gerçeğe her gün yeniden şahit oluyoruz, tıpkı bir asır önce olduğu gibi bölgemiz yeniden belli güçlerin rant ve çıkar kavgasına kurban edilmek isteniyor. Petrol kokusu almış emperyalistler, bunlar tarafından coğrafyamızın sınırları kan ve yeniden gözyaşlarıyla çizilmeye çalışılıyor ancak bu kanlı planlarının önündeki en büyük engel yüz yıl öncesinde olduğu gibi yine Türkiye. Bugün bölgede emperyalistlerin en büyük korkusu, unutmayın, Türk milletidir. Çünkü Türkiye demek, bölgede barış, huzur ve istikrarın devam etmesi demektir. Türkiye demek sadece kendi vatandaşlarına değil tüm mazlum ve mağdurlara umut olan ülke demektir. Türkiye 780 bin kilometrekareye sığdırılamayacak kadar büyük bir ülkedir."

Birilerinin hala Türkiye'nin anlamını idrak edemediğini belirten Erdoğan, "Birileri hala Türkiye'ye kendi dar ideolojilerinin kalıplarından bakıyor. Ufukları kendi mahallelerinden, kendi parti binalarından, akşam takıldıkları izbe mekanlardan öte gitmeyenler bu ülkenin ne demek olduğunu, mazlumların gözünde ne mana ifade ettiğini bir türlü kavrayamıyor. Deve kuşu kendini toprağa gömünce görünmez zannedermiş. Bunlar da her yeri kendi kısır dünyalarından ibaret sanıyorlar. Şunu açık ve net bir şekilde ifade etmek isterim. Bugün Türkiye'nin rızasını, menfaatini, endişesini ve taleplerini gözetmeyen hiçbir projenin, bölgemizde uygulama şansı yoktur. Ölümüne ölümüne gideceğiz. Hiç bunun çaresi yok. Hele hele çevremizde, ülkemizin bekasına halel getirecek, vatandaşlarımızın can güvenliğini hiçe sayacak bir adımın atılmasına kesinlikle izin vermeyiz, vermeyeceğiz." değerlendirmesini yaptı.

Terör örgütü üzerinden Türkiye'yi çevreleme teşebbüslerine ilk darbeyi Fırat Kalkanı Harekatı ile vurduklarını anlatan Erdoğan, 2 bin kilometrekarelik bölgeyi kontrol altına aldıklarını ve şu anda 140 bin insanın oradaki topraklarına geri döndüğünü bildirdi.

- "Afrin'e Afrinliler dönsün"

Afrin'de de aynı uygulamayı yapmak istediklerini belirten Erdoğan, "Tekrar Afrin'e Afrinliler dönsün, onları da biz koruyalım." dedi.

Erdoğan, Türkiye'deki 3,5 milyon Suriyelinin topraklarına dönmesini ve orada yaşamasını istediklerini vurguladı.

Zeytin Dalı Harekatı'nın bugün 36'ıncı gününe ulaştığını aktaran Erdoğan, Afrin'deki terör bataklıklarını kuruttuklarını ve Türkiye'deki mültecilerin vatanlarına dönebilecekleri güvenli bölgeler kurduklarını kaydetti.

Erdoğan, arasında birçok yabancı teröristin de olduğu 1951 teröristi, insanlık düşmanını etkisiz hale getirdiklerini vurgulayarak, "Dün, yayınladıkları videolarla Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne ders vermek için geldiklerini söyleyenler, bugün ülkelerine paçavralara sarılı tabutlarla dönüyorlar. Daha bir ay öncesine kadar bize ve devletimize meydan okuyanlar, bakıyorsunuz bugün Batılı efendilerine ağlamaya, 'Bizi kurtarın' diye yalvarmaya başladılar. Hiç beyhude uğraşmasınlar, kime ağlarlarsa ağlasınlar, kime yalvarırlarsa yalvarsınlar, onlara hak ettikleri dersi vereceğiz." diye konuştu.

Bölgeyi kan gölüne çevirenlerin inlerini başlarına geçireceklerini belirten Erdoğan, perde arkasında yürütülen kirli pazarlıkların ve sahada sergilenen Ali Cengiz oyunlarının kendilerini yollarından alıkoyamayacağını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Adı sanı, kimliği ne olursa olsun hiç kimsenin teröristlere kalkan olmasına göz yummayacak, rıza göstermeyeceğiz. Güya teröristlere yardım için yola çıkan konvoylara yönelik operasyonlarımız, bu konudaki tavrımızı açık ve net bir şekilde ortaya koymuştur. Bundan sonraki benzer teşebbüslere verecek cevabımız da yine bu minvalde olacaktır." değerlendirmesini yaptı.

Erdoğan, Türkiye'nin, uluslararası hukuktan doğan haklarını sonuna kadar kullanmakta kararlı olduğunu bildirdi.

- "Ak koyun kara koyun belli oluyor"

Bu tür imtihan dönemlerinin aynı zamanda bir turnusol vazifesi de gördüğünü belirten Erdoğan, "Atalarımızın deyimiyle bu zamanda ak koyun kara koyun belli oluyor. Ülkesinin ve milletinin menfaatini gözetenlerle kendi çıkarları için mücadele edenler ayan beyan ortaya çıkıyor. Yerli ve milli olanlarla emperyalist efendilerine gönüllü hizmetkarlık yapanlar kendiliklerinden ayrışıveriyor." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Maalesef Türkiye'de vatan yansa ateşinde ısınacak kadar yüreği kararmış, gözü dönmüş, asalak bir kesim de var. Bunu da bilmemiz lazım. Biz bunları çok iyi biliyoruz. Bunları biz, 27 Mayıslardan tanıyoruz, 12 Eylüllerden tanıyoruz, 28 Şubatlardan tanıyoruz. Yakın geçmişte darbe teşebbüslerine verdikleri desteklerden tanıyoruz. Biz bunları attıkları küstah manşetlerden, bir türlü gizleyemedikleri millet, devlet düşmanlığından tanıyoruz. Biz bunları PKK, DHKP-C, DEAŞ gibi eli kanlı canilere yaptıkları güzellemelerden tanıyoruz. Biz bunları Meclis kürsülerini Feto'ya kiralamalarından, 15 Temmuz darbe girişimini sulandırma girişimlerinden tanıyoruz. Biz bunları ülkemizin sıkıntı yaşadığı ne kadar devlet varsa onlara piyonluk yapmalarından tanıyoruz. Yaşadığımız onca ihanet sonrasında biz bunları o kadar tanıyoruz ki inanın bunların ciğerlerini okuruz, ciğerlerini. Bu kadar.

Bunlar için siyaset sadece bir çıkar oyunudur. Bunların gözünde vatan dahil siyasi menfaate çevrilmeyecek hiçbir değer yoktur. Kimini bir dolara, kimini 50 dolara veya 50 bin dolara, kimini de sadece sırtını sıvazlayarak, kimini ise 3 kuruşluk ödüllerle kolayca bunların satın alabilirsiniz. Bu güruhun sayısı giderek epeyce azaldı ama hala varlıkları sürüyor. Medya, sanat ve siyaset başta olmak üzere çeşitli alanlarda halen bazı köşe başlarını tutmaya gayret edenler var. Bunları da tanıyoruz. Kusura bakmasınlar, bu ülke yol geçen hanı değildir."

Türkiye'de ihtilaf yerine ittifakı, ayrışma yerine müşterekleri yücelten yeni bir siyasi iklim oluştuğunu anlatan Erdoğan, "Nedir bu? Cumhurun ittifakı, cumhurun ittifak ettiği yerde siyasetçilerin, siyasi partilerin geride durması düşünülemez. İşte cumhur burada, cumhurun ittifakı da burada." diye konuştu.

- "Sayın Bahçeli'ye teşekkür ediyorum"

Ülke menfaatlerini, parti menfaatinin önüne koyan, milletin bekasını her şeyin üstünde tutan, "mesele vatansa gerisi teferruattır" diyen partilerin ortak noktalarda bir araya gelme erdemi gösterdiklerini ve göstereceklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

"MHP Genel Başkanı Sayın Bahçeli'ye bu süreçte sergilediği milli duruş için bir kez de kendi memleketi Osmaniye'den teşekkür ediyorum. 15 Temmuz darbe girişimi başta olmak üzere terörle mücadeleden yurt dışı operasyonlara kadar milletimizin ve devletimizin bekasını ilgilendiren her konuda kendisi gerçekten ismiyle müsemma şekilde bir devlet adamı gibi hareket etmiştir. Bu yeni sürecin ülkemizde birlik, beraberlik ve kenetlenmeye vesile olmasını diliyorum."

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, AK Parti olarak 2019 seçimleriyle ilgili hazırlıkları eksiksiz yaparak partiyi sahada daha da güçlendirmenin yollarını arayacaklarına değinerek, 16 Nisan halk oylamasında Türkiye ortalamasının üzerinde bir oranla cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine "evet" oyu veren Osmaniye'ye teşekkür etti.

Cumhurun ittifakıyla 2019'da çok farklı bir değişim ve gelişimi Osmaniye'de de göreceklerini kaydeden Erdoğan, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Bu tarihi değişikliğe 'evet' diyerek sizler ülkemizin önünde taze bir yol açtınız. İnşallah 2019'da hep birlikte bu süreci bir üst aşamaya taşıyoruz. Ben 2019 seçimlerinde Osmaniye'den rekor üstüne rekor bekliyorum. İnşallah güçlerimizi birleştirerek Osmaniye'yi ülkemizde oy oranı itibarıyla ilk 10'a taşıyacağınıza inanıyorum. Stratejimizi doğru belirleyip gerekli çalışmayı yaptığımızda, bilhassa kendimizi vatandaşlarımıza iyi anlattığımızda bizim için hiçbir şey imkansız değildir. Unutmayın gayret bizden, tevfik Allah'tandır."

Konuşmasının sonunda, tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet unsurlarını unutmayacaklarını vurgulayan Erdoğan, kongrenin hayırlı olmasını diledi.

- Bahçeli'den Erdoğan'a forslu çelenk

Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından gönderilen, üzerinde “Sayın Cumhurbaşkanım Osmaniyemize hoş geldiniz" yazılı, Cumhurbaşkanlığı forsu şeklinde hazırlanan çelengi Cumhurbaşkanı Erdoğan'a takdim etti.

Kongreye, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Mahir Ünal, Mustafa Ataş ve Erol Kaya da katıldı.

(Bitti)

HABERE YORUM KAT