1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Akdeniz'de 70 Düzensiz Göçmen Kurtarıldı
Akdeniz'de 70 Düzensiz Göçmen Kurtarıldı

Akdeniz'de 70 Düzensiz Göçmen Kurtarıldı

ROMA (AA) - İtalya, Akdeniz'de aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 70 düzensiz göçmeni kurtardı.İtalyan ANSA ajansının haberine göre, Akdeniz’de,...

A+A-

ROMA (AA) - İtalya, Akdeniz'de aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 70 düzensiz göçmeni kurtardı.

İtalyan ANSA ajansının haberine göre, Akdeniz’de, İtalya’nın güneybatısındaki Lampedusa Adası açıklarında 70 düzensiz göçmen kurtarıldı.

Gece saatlerinde İtalyan sivil toplum kuruluşu Mediterranea Saving Humans’a ait gemi, 70 düzensiz göçmeni taşıyan botun zor durumda olduğunu Maltalı yetkililere bildirdi.

Kuruluş, Twitter’daki hesabından yaptığı paylaşımda, şu ifadelere yer verdi:

"Malta’dan zor durumdaki botla ilgili bir mesaj geldi. Malta, müdahale edebilecek uygun gemisi olmadığını ilan etti ve bizden bölgeye gitmemizi istedi. Bot yaklaşık olarak İyonya Denizi’ne 13, Lampedusa’ya ise 26 deniz mili mesafede bulunuyor. Bölgeye gidiyoruz ama İtalya’ya da çok geç olmadan müdahale etmesi çağrısında bulunuyoruz."

Kuruluşun müdahale talebinde bulunduğu İtalyan Sahil Güvenlik Komutanlığının da önce bölgedeki kurtarma operasyonlarından sorumlu Malta’yla iletişime geçtiği öğrenildi.

Bu sırada İtalya’nın Lampedusa Adası’nın yaklaşık 5 mil açığına gelen düzensiz göçmenler, Lampedusa liman yetkilileri tarafından kurtarılarak limana alındı.

Aralarında çok sayıda kadın ve çocuğun da bulunduğu Eritre, Suriye ve Gana kökenli düzensiz göçmenlerin sabaha karşı adada karaya çıktığı ve doktor kontrolünden geçtiği bildirildi.

HABERE YORUM KAT