1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Yarışması Sinema Söyleşileri Başladı
Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Yarışması Sinema Söyleşileri Başladı

Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Yarışması Sinema Söyleşileri Başladı

Sinemanın dünü, bugünü ve yarınının konuşulacağı 13 oturumdan oluşan söyleşilerin açılışı TYB İstanbul Şubesi'nde yapıldı

A+A-

İSTANBUL (AA) - Siyer Vakfı'nın Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) katkılarıyla düzenlediği Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Yarışması'nın Sinema Söyleşileri başladı.

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi ve İstanbul Şehir Üniversitesinde gerçekleşecek söyleşilerin açılış programı TYB İstanbul Şubesi'nde yapıldı.

Etkinlikte konuşan İBB Kültür AŞ Genel Müdürü Kemal Kaptaner, bu tür etkinliklerin yeni sinemacılar yetiştirme konusunda çok etkili olduğunu söyledi.

Kültür AŞ'nin "İstanbul Muhafızları" filmiyle sinema sektöründeki yerini aldığına dikkati çeken Kaptaner, İstanbul temalı çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

- Türk filmi sayısı arttı

Kaptaner, Türkiye'nin özellikle dizi sektöründeki büyümesine işaret ederek, "50'den fazla ülkede 350 milyon dolarlık bir ciroyla ilginç bir sıçrama yaptı. Tabii bu sektörün teknik adam, oyuncu ve alt yapısında çalışan insan sayısını ve sektörün deneyimini geliştiriyor. Bu bir avantaj ama bu henüz sinemada gerçekleşmedi." dedi.

Çekilen filmlerin sayısının arttığını aktaran Kaptaner, şöyle devam etti:

"İran sinemasına baktığımız zaman, Türk sinemasının henüz felsefi derinliğinin olmadığını, yüzeysel bir seviyede olduğunu görüyoruz. Çok az sayıda yönetmenimiz dünyada festivallerde ödüllerle dönüyor. Alemlere Rahmet Kısa Film Yarışması gibi etkinliklerde yetişen genç yönetmenler, senaryo yazarları, oyuncular ve görüntü yönetmenleri, daha derinlikli ve nitelikli sinema sektörünün yapı taşlarını oluşturuyor."

Siyer Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya da Hazreti Muhammed'in Kur'anı Kerim'in mesajını yaymaya başladığında dönemin kara ruhlu insanları tarafından engellenmeye çalışıldığını dile getirdi.

-"Çok önemli sinemacılar tecrübelerini genç sinemacılarla paylaşacak"

O dönem yaşanan bir hadiseyi anlatan Kaya, şöyle konuştu:

"Peygamberimiz kızı Fatıma annemize, 'Kızım sil göz yaşlarını, üzülme. Allah çok yakın bir vakitte babanın adını, risalet davasının mesajlarını dünyanın dört bir tarafına, girilmedik yer bırakmayacak.' dedi. Elhamdulillah Efendimiz'den o ufku alan Ashab-ı Kiram efendilerimiz, dünyanın dört bir tarafına İslamın sancağını ulaştırdılar. Efendimiz'in mübarek davasının sinema diliyle girilmedik gönül, ev, ocak, hane kalmasın diye gayret ediyorsunuz. Cenabı Hak yolunuzu açık eylesin."

Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Yarışması Proje Koordinatörü Cemil Nazlı ise söyleşiler kapsamında sinemanın dünü, bugünü ve yarınının konuşulacağını belirtti.

Nazlı, toplamda 13 oturum gerçekleştirileceğini vurgulayarak, "Sinema söyleşilerinin, özellikle sinema eğitimi alan kardeşlerimize de çok farklı katkısı olduğunu düşünüyoruz. Burada çok önemli sinemacılar kendi tecrübelerini genç sinemacı arkadaşlarla paylaşacak." ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT