1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Almanya'da 3 foto muhabiri geçici süre gözaltına alındı
Almanya'da 3 foto muhabiri geçici süre gözaltına alındı

Almanya'da 3 foto muhabiri geçici süre gözaltına alındı

BERLİN (AA) - Almanya'da 3 foto muhabiri, polise direndikleri gerekçesiyle bir süre gözaltında tutuldu.Almanya'nın en büyük sendikası olan "Ver.di" bünyesinde...

A+A-

BERLİN (AA) - Almanya'da 3 foto muhabiri, polise direndikleri gerekçesiyle bir süre gözaltında tutuldu.

Almanya'nın en büyük sendikası olan "Ver.di" bünyesinde faaliyet gösteren Alman Gazeteciler Birliği (DJU) tarafından yapılan açıklamada, foto muhabirlerinin gözaltına alınması "skandal" olarak nitelendirilerek, polise karşı olası hukuki adımların araştırıldığı belirtildi.

Açıklamada, foto muhabirlerinden ikisinin 11 saat süreyle karakolda tutulduğu, diğer foto muhabirinin ise fenalık geçirerek hastaneye kaldırıldığı ifade edildi.

Gazetecilerin ellerinin de kabloları bir arada tutmak amacıyla kullanılan plastik şeritlerle bağlandığı kaydedilen açıklamada, polisin gereksiz yere aşırı şiddet kullandığı bildirildi.

Reutlingen polisinin bir sözcüsü ise polisin tutumunu savunarak, söz konusu foto muhabirinin, "barışçıl olmayan bir eylemi" izlerken karayolu trafiğini ciddi şekilde tehlikeye soktuğunu belirtti.

Sözcü, foto muhabirlerinin A-8 numaralı otoyolda gerçekleştirilen eylem sırasında polisin, yolun boşaltılması yönünde yaptığı çağrılara uymadığını ve çok sayıda göstericiyle birlikte gözaltına alındığını kaydetti.

Aşırı sağcı "Almanya için Alternatif" (AfD) adlı partiye karşı yapılan dünkü gösteri sırasında yolda otomobil lastikleri yakılmış ve 400'ün üzerinde kişi gözaltına alınmıştı.

HABERE YORUM KAT