1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Almanya'dan Firari Sanık İçin "Hukuki Güvence" Talebi
Almanya'dan Firari Sanık İçin "Hukuki Güvence" Talebi

Almanya'dan Firari Sanık İçin "Hukuki Güvence" Talebi

İzmir'de bir kadının tecavüze uğradıktan sonra öldürülmesi ve yakılması olayıyla ilgili Almanya'da yakalanan firari sanığın iadesi için işlem başlatıldı- Alman makamlarının "hukuki güvence" istemesi sonrası İzmir 5. Ağır Ceza Mahkemesinin verdiği yanıta r

A+A-

İZMİR (AA) - İzmir'de tecavüz ve cinayet suçlamasıyla aranan ve kırmızı bülten kararı sonrası Almanya'da yakalanan sanığın iadesi için Alman makamları "hukuki güvence" istedi.

İzmir'in Buca ilçesinde kanser hastası Sibel Çelik'in, nişanlısının evinde tecavüze uğradıktan sonra bıçakla öldürülerek yakılmasıyla ilgili davanın görülmesine İzmir 5. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edildi.

Duruşmaya tutuksuz sanık Selman Y, taraf avukatları ile Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı Müjgan Bilgen Özen katıldı.

Mahkeme başkanı, hakkında çıkartılan kırmızı bülten sonrası Almanya'da yakalanan firari sanık Halil Y'nin teslimi için Alman yetkililerin "hukuki güvence" talep ettiğini, mahkemenin bu talebe yazılı olarak cevap verdiğini ancak zanlının Türkiye'ye iadesi konusunda herhangi bir bilginin ulaşmadığını belirtti.

Sanık Selman Y, kardeşi Halil Y'nin Türkiye'ye iadesiyle ilgili kendilerinin de bilgilendirilmediğini söyledi.

Mahkeme heyeti, sanık Halil Y'nin, hakkında çıkartılan kırmızı bültenin sonucuna göre yurt dışından Türkiye'ye getirilmesinin beklenmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

Buca ilçesinde 12 Temmuz 2016'da 3 katlı binanın zemin katındaki yangının söndürülmesinin ardından Sibel Çelik'in cesedi bulunmuştu. Adli tıp incelemesi sonucu Çelik'in tecavüze uğradığı ve cesedinin yakılmadan önce bıçaklandığı tespit edilmişti.

Olayın ardından kayıplara karışan kadının nişanlısı Halil Y'nin yakalanması için çalışma başlatılmış, tutuklanan kardeşi Selman Y. tahliye edilmişti.

HABERE YORUM KAT