1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Antalya Turizminde 1 Mayıs Ve Mayıs Bayramı Bereketi
Antalya Turizminde 1 Mayıs Ve Mayıs Bayramı Bereketi

Antalya Turizminde 1 Mayıs Ve Mayıs Bayramı Bereketi

TÜROFED Başkanı Ayık:- "Hem 1 Mayıs tatili hem de Bağımsız Devletler Topluluğu'nun Mayıs Bayramı bölgemizde hareketlilik yarattı"- POYD Başkanı Duran:- "Antalya'da iç turizmden ziyade Rusya başta olmak üzere Bağımsız Devletler Topluluğu'ndan kaynaklı cidd

A+A-

ANTALYA (AA) - LEYLA ATAMAN KOYUNCUOĞLU - Bağımsız Devletler Topluluğu'nun Mayıs Bayramı ve 1 Mayıs tatilinin pazartesi gününe denk gelmesi nedeniyle hafta sonuyla birleşen 3 günlük tatil, Antalya turizmini hareketlendirdi, oteller yüzde 90'a varan doluluk oranlarına ulaştı.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 3 günlük tatili fırsat bilip seyahate çıkanların ülke içinde ciddi bir hareketlilik yarattığını söyledi.

Hareketliliğin kıyılara da yansıdığını kaydeden Ayık, "İnsanlar sıcak yerleri tercih ediyor, bütçesine göre kısa mesafeye de gidebiliyorlar. Her yere eşit yansımadı ama yurt içinde ciddi bir hareketlilik oldu." diye konuştu.

Antalya bölgesinde birçok tesisin nisan ayının son haftasında açıldığını belirten Ayık, "Hem 1 Mayıs tatili hem de Bağımsız Devletler Topluluğu'nun Mayıs Bayramı bölgemizde hareketlilik yarattı." dedi.

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Hakan Duran da Antalya bölgesindeki hareketliliğin 1 Mayıs'tan ziyade Bağımsız Devletler Topluluğu'nun Mayıs Bayramı'ndan kaynaklandığını söyledi. Bazı sportif faaliyetlerin de hafta sonuyla birleştirilmesi için 1 Mayıs'a denk getirildiğini kaydeden Duran, şöyle konuştu:

"Antalya'da iç turizmden ziyade Rusya başta olmak üzere Bağımsız Devletler Topluluğu'ndan kaynaklı ciddi bir hareketlenme var. Özellikle geçen cumartesi Rusya'dan çok ciddi bir giriş oldu. Halen şehir merkezindeki otellerde doluluk oranı yüzde 60-70, Belek bölgesindeki otellerde doluluk oranı ise yüzde 80-90 arasında değişiyor. Kemer ilçesi tarafında bazı oteller çok dolu, bazıları da henüz istediği performansı yakalamış değil. Side, Manavgat bölgesi ağırlıklı olarak Avrupa ile çalıştığı için halen otelini açmayan tesisler var."

- İç pazarda tatil alışkanlığı gelişiyor

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı da iç pazarda hafta sonları ve resmi tatillerde ciddi bir tatil alışkanlığı oluşmaya başladığını dile getirdi.

Yağcı, "Hafta sonlarında, 3-4 günü kapsayan tatillerde Türk misafirlerde ciddi bir tatil yapma alışkanlığı gelişti. Bunu doluluk oranlarında net olarak görüyoruz. 1 Mayıs'ın yanı sıra ciddi bir Rusya etkisi de görüyoruz. Otellerde hem iç pazar hem de Rusya kaynaklı canlılık var. Bu canlılığın mayıs ayı boyunca devam edeceğini öngörüyoruz." dedi.

HABERE YORUM KAT