1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Antalya'da toplu açılış töreni
Antalya'da toplu açılış töreni

Antalya'da toplu açılış töreni

Cumhurbaşkanı Erdoğan (3):- "Avrupa Parlamentosu'nda ülkemize karşı giderek sertleşen ifadelerin, kararların gerisinde de aynı karın ağrısı olduğunu biliyorum. Sandılar ki Türkiye, üst üste yaşadığı bu toplumsal ve siyasi sorunların altında kalır, yer ile

A+A-

ANKARA (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Avrupa Parlamentosu'nda ülkemize karşı giderek sertleşen ifadelerin, kararların gerisinde de aynı karın ağrısı olduğunu biliyorum. Sandılar ki Türkiye, üst üste yaşadığı bu toplumsal ve siyasi sorunların altında kalır, yer ile yeksan olur çünkü 1990'lı yıllarda, 2000'li yılların başında hep böyle yaptılar ve hedeflerine ulaştılar. İşler umdukları gibi gitmedi çünkü Türkiye eski Türkiye değil." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kepez ilçesinde düzenlenen toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, Akdeniz Havzası'nın önemli bir bölümünün siyasi, ekonomik ve sosyal krizler ile boğuştuğunu anımsattı.

Barışın, paylaşmanın ve dayanışmanın adı olan Akdeniz'in, sürekli insani dramlarla gündeme gelmesinden üzüntü duyduğunu dile getiren Erdoğan, "Orada o yavruların denizde boğulması bizleri kahrediyor. Biz buna üzülüyoruz ama Batı'nın burada bir endişesi var mı, bir derdi var mı? Yok. Biz denizlerden, Ege'den, Akdeniz'den yüz bin insanı kurtardık. Sahil Güvenlik botlarımızla bunları kurtardık. Diğerleri ise botları şişleyerek o botları batırdılar ve oradaki o insanları çocuk, kadın, anne, baba, ne ise ölümüne neden oldular." ifadelerini kullandı.

Birkaç gün önce 400'ü aşkın umut yolcusunun Akdeniz'de hayatını kaybettiğini hatırlatan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Burada boğulan, sadece gemideki mülteciler değil, onlarla birlikte tüm insanlıktır. Asıl önemli olan bu. Şüphesiz bu acı manzara hepimizin yüreklerini dağlıyor, vicdanımızda derin yaralar açıyor. Türkiye bu çalkantının ortasında hem kendi vatandaşları hem de bölgedeki tüm ihtiyaç sahipleri için güvenli bir liman halindedir. İnanıyorum ki bundan sonraki süreçte de insani değerleri merkeze alan bir anlayışla hareket eden Türkiye, bundan sonra da aynı şekilde yoluna devam edecektir. Akdeniz'e yakışan adı gibi 'ak' olmaktır. Bu güzel coğrafyada ve buraya yakışan hayatla, bereketle, medeniyetle ve paylaşmayla anılmaktır."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin, Suriye ve Irak'tan kaçan 3 milyon kişiye ev sahipliği yaptığına dikkati çekerek, "Türkiye ensar, gelenler muhacir, bunu böyle göreceğiz." dedi.

Erdoğan, Türkiye'nin, Birleşmiş Milletler verilerine göre dünyada en fazla sığınmacı ağırlayan, aynı zamanda milli gelirlerine göre insani yardımlarını en fazla artıran ülke olduğunu söyledi.

Alandaki gençlerin, "Dik dur eğilme bu millet seninle" sözleri üzerine Erdoğan, "Gençler, bundan hiç endişe olmasın. Biz bugüne kadar hiçbir makamın önünde eğilmedik, sadece Allah'ın huzurunda, rükuda eğildik, başka hiçbir yerde asla." diye konuştu.

Gençlerden birlik, beraberlik ve kardeşlik içerisinde hep birlikte Türkiye olmalarını isteyen Erdoğan, "Bunu asla kimse fitneyle nifakla bozmaya muvaffak olamasın. Onlara bu fırsatı vermeyin." şeklinde konuştu.

Erdoğan, Türkiye'nin bölgesinde ve küresel düzeyde yaşanan tüm sorunlara rağmen demokrasi ve kalkınma hamlelerini devam ettiren bir ülke olduğunu vurguladı.

- "Bu hoyrat siyasetin aslında kurbanlarıdır"

Türkiye'nin istikrarlı yürüyüşünün hem içeride hem de dışarıda birilerini rahatsız ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sürekli kriz peşinde koşan, sürekli çatışma, çekişme, sürekli kavga arayışında olanlar her gün yeni ve daha sinsi olaylarla karşımıza çıkıyorlar." dedi.

Gezi olayları ve 17-25 Aralık'ta harekete geçirilen "paralel yapı"nın da aynı amaca hizmet ettiğine dikkati çeken Erdoğan, şöyle konuştu:

"Bölücü terör örgütü yine bu projenin parçası olarak eylemlere başladı. Suriye'de ve Irak'ta yaşayanların bir hedefinin de Türkiye'nin istikrarı ve kazanımları olduğunu kimse inkar edemez. Hatta Rusya'nın sınırlarımızı ihlalinin, cümle alemin kabul ettiği, bir uçağının düşürülmesini bahane ederek ülkemize karşı gösterdiği sert reaksiyonun gerisinde de aynı sebep vardır. Ülkemizde mutlu bir şekilde tatillerini yapan Rus turistler de ülkemizden giden tarım ve sanayi ürünleriyle hayatları kolaylaşan Rus vatandaşları da bu hoyrat siyasetin aslında kurbanlarıdır.

Avrupa Parlamentosu'nda ülkemize karşı giderek sertleşen ifadelerin, kararların gerisinde de aynı karın ağrısı olduğunu biliyorum. Sandılar ki Türkiye, üst üste yaşadığı bu toplumsal ve siyasi sorunların altında kalır, yer ile yeksan olur çünkü 1990'lı yıllarda, 2000'li yılların başında hep böyle yaptılar ve hedeflerine ulaştılar. İşler umdukları gibi gitmedi çünkü Türkiye eski Türkiye değil. Türkiye'nin ekonomik ve siyasi ölçekleri büyüdü, genişledi. Öyle 5-10 milyar dolarlık spekülasyonlar ile arkası boş tehditler ile diplomatik ayak oyunları ile istikrarı bozulacak bir Türkiye hayaliyle harekete geçenler hezimete uğradılar."

Bir kapıyı kapatan Allah'ın bir başka kapıyı açacağına inandıklarını dile getiren Erdoğan, "Ahlakımızı ve vicdanımızı kaybetmediğimiz sürece Allah'ın izniyle kimse sırtımızı yere getiremez." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaşadıkları sorunların hiçbirine maruz kalmayan ülkelerin, küresel ekonomik krizin pençesinde kıvrandığını, Türkiye'nin ekonomideki istikrarını hazmedemeyenlerin kıskançlık duyduklarını belirterek, "Son dönemde yaşadığımız gelişmeler dahi geleceğimize ışık tutmaya yarar." ifadelerini kullandı.

Yaptıkları açılışlara da değinen Erdoğan, Osman Gazi Köprüsü'nün son tabliyesini yerleştirdiklerini ve 40 kilometrelik otoyolda Başbakan Davutoğlu ve bakanlarla birlikte seyahat ettiklerini anımsattı. Erdoğan, "Geçtiğimiz hafta da 6 milyon binanın yıkılıp yeniden yapılmasını içeren kentsel dönüşümle ilgili nasıl bir çalışma yapılabileceği konusunda bir sempozyumla farklı bir adım atmak istedik. Geçtiğimiz ay Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün son tabliyesini de birlikte koyduk." dedi.

İstanbul'un üzerinden uçakla her geçişinde yeni havalimanının nasıl şekillendiğine şahit olduklarını dile getiren Erdoğan, söz konusu havalimanının, dünyanın bir numarası olacağını söyledi. Şehir hastaneleri projesine çok önem verdiklerini bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, 18 şehir hastanesi inşaatının hızla sürdüğünü belirtti.

- "2023 hedeflerimize ulaşacağız"

Erdoğan, Türkiye'nin dört bir yanında, Antalya'da olduğu gibi 29 dev stadyum inşa edildiğini anımsatarak, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bütün bunlar bir aşk işidir, sevda işidir. Aşkı olmayan, sevdası olmayan, derdi olmayan bunları yapamaz. İşte biz bu dertle bunları yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Eğitimde, sağlıkta, adalette, emniyette 2023 hedeflerine, ulaşımıyla enerjisiyle devam edeceğiz. Bizim önümüzü kesmeye çalışanlar biliyorlar ki Türkiye 2023 hedeflerine ulaştığında onların işleri kat ve kat daha da zorlaşacak. Bunun hepsi farkında, sadece içimizdeki bazı gafiller bunu anlamıyor, hiç önemli değil. Biz onlara rağmen bu projeleri yürüteceğiz. Bittiğinde onlarla birlikte istifade edeceğiz çünkü biz 'iyilik et denize at, balık bilmezse halik bilir' anlayışına sahibiz."

- Törenden notlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, eşi Emine Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu törenin gerçekleştirileceği alana birlikte geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu, tören öncesinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun babasıyla sohbet etti.

Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu, beraberindeki bakan ve milletvekilleriyle kurdelayı keserek yapımı tamamlanan eserlerin toplu açılışını gerçekleştirdi. Erdoğan, "Tüm eserler Antalyamıza, Antalyamızın güzel insanlarına hayırlı olsun diyoruz. Bu dua ve temenniyle kurdelamızı kesiyoruz. Ya Allah, bismillah." diyerek açılışı yaptı.

Törende, Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, milletvekilleri, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, Antalya Valisi Muammer Türker ile Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de hazır bulundu.

(Bitti)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT