1. YAZARLAR

  2. Dinçer Suroğlu

  3. Arefeyi Gördük
Dinçer Suroğlu

Dinçer Suroğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

Arefeyi Gördük

A+A-

İki haber art arda yayımlanmış. Bir tanesi sıradan geliyor, diğeri gecikmiş bir müjdeyi duyuruyor.

Suriye’de rejim Halep şehrinde sivilleri hedef almış. Ne acı ki, bu haberi sıradan görüyoruz. Ölen sivillerin "devletimizin katliam listesinde sıra bize gelmiş" deme şansı bile yok artık. Onlar ülkelerine barışın geleceği günü beklerken, bayrama kaç gün kaldığını sayarken ve daha bilemeyeceğim hangi hal içindeyken...

Gecikmiş müjdeli haberde teselli arıyoruz. Cumhurbaşkanımız bir açıklama ile yüreğimize su serpiyor. Muhacir kardeşlerimize vatandaşlığın önü açıldı. İsteyenler, TÜRKİYE CUMHURİYETİ VATANDAŞI olma imkanına kavuşacaklar.

Evet, AREFEYİ GÖRDÜK. Şu mübarek Ramazan ayının son günü benim için iki arefe bir arada. Nasip olursa yarın Ramazan bayramı, bir de mazlumların vatandaşlığımıza geçişlerinin bayramı. Şimdiden hepimize hayırlı olsun.

Neden bu kadar sevindiğime geleyim.

Kırım-Bahçesaray’dan Konya’ya geldiklerinde, dedem 5-6 yaşındaymış. Belki hatırlamazdı ama büyüklerinden Rus'un nasıl zulmettiğini işitmiştir. Şimdi benden "dedemin anlattığına göre" diye başlayan bir şeyler beklemeyin. Bu konudan bir kelime dahi bahsetmişliği yoktur. Belli ki hiç yaşanmamış olmasını istiyordu. Bu acının hikayesinin, nesilden nesile aktarılmasını istemiyordu. Öyle de oldu zaten. Benim için Kırım katliamlarının hikayesi dedemle son buldu. Rahmetle anıyorum.

Şimdi acılar çok taze olsa da, muhacir kardeşlerimizin acıları da küllenecektir. Belki bir nesil sonra, belki biraz daha fazlası. Tarih kitaplarının sayfalarında yazılanlar, hafızalara sonsuza dek kazınmıyor.

Elbet son bulacak Esed ve müttefiklerinin zulümleri. Bize düşen ise, ensar-muhacir kardeşliğinin gereğini yapıp Yaradanımıza sığınmaktır. Siyaset bilimcilerin "tüm zamanların en büyük devlet adamı" olarak nitelendirdikleri NİZAMÜLMÜLK'ün SİYASETNAME isimli eserinde söylediği gibi: Küfür ile belki ama zulüm ile abâd olmaz devlet.

Ülkemize gelen milyonlarca insanın, her yeni güne "keşke" ve "eyvah" diyerek uyanması son bulmalıdır. Bunun temini için devletimizin "vatandaşlık verme" konusunda atacağı adımlar eşsiz değere sahiptir. İşte bu yüzdendir benim "AREFEYİ GÖRDÜK" nitelendirmem.

Öyleyse şimdi, BAYRAMIMIZ MÜBAREK OLSUN.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT