Aselsan'ın Ürdün'deki Fabrikasını Kral Abdullah Açtı

Aselsan'ın Ürdün'deki Fabrikasını Kral Abdullah Açtı

Tesiste, Ürdün Silahlı Kuvvetleri ile bölge ülkelerinin sınır güvenliği ekipmanlarını üretilecek- ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Canpolat:- "Tesis, sadece Ürdün değil, bölge pazarları için kuruldu. Küresel pazarlarda genişlemeye devam edeceğiz"

AMMAN (AA) - Ürdün Kralı Abdullah, ASELSAN'ın, Ürdün Silahlı Kuvvetleri ile bölge ülkelerinin sınır güvenliği ekipmanlarını üreteceği fabrikasının açılışını gerçekleştirdi.

ASELSAN ile King Abdullah II Design & Development Bureau (KADDB) Yatırım Grubu (KIG) tarafından ortaklaşa kurulan ve Ürdün Silahlı Kuvvetleri ile bölge ülkelerinin sınır güvenliği ekipmanlarının üretileceği ASELSAN Middle East Fabrikası, Kral Abdullah'ın katıldığı törenle açıldı.

Yoğun güvenlik önlemleri altında gerçekleştirilen törene, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Hasan Kemal Yardımcı ve ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Canpolat'ın yanı sıra çok sayıda askeri yetkili katıldı.

Tesiste incelemelerde bulunan Kral Abdullah, elektronik ve elektro optik üretim sistemleri hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Tesis çalışanlarıyla toplu hatıra fotoğrafı çektiren Kral Abdullah'a, ASELSAN tarafından üretilen gece görüş dürbünü hediye edildi. Kral Abdullah, anı defterini imzalamasının ardından tesisten ayrıldı.

- "Küresel pazarlarda genişlemeye devam edeceğiz"

Milli Savunma Bakan Yardımcısı Hasan Kemal Yardımcı, açılışın ardından yaptığı konuşmada, "Teknolojisi yüksek, övüneceğimiz bir şirketin açılışı için buradayız. Daha yüksek ticaret rakamlarına ulaşmak için yerinde üretim ve teknoloji transferi yapılabilir" dedi.

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Canpolat da tesisin sadece Ürdün değil bölge pazarları için kurulduğunu ifade ederek, "Bu bir başlangıç. Zaman içinde burada başka yetenekler de kazanacağız. Yazılım tabanlı sistemler, elektronik kart üretimi yaparak bütün Ortadoğu ve Afrika'ya açılacağız. Ürdün'ün tüm Arap dünyası ile olan iyi ilişkileri göz önüne alındığında, en uygun noktanın burası olduğu ortaya çıkıyor" diye konuştu.

Diğer bölgelerde de benzer şekilde yatırım yapacaklarını ve önümüzdeki dönemde dış yatırımlara ağırlık vereceklerine işaret eden Canpolat, "Bu yöntemle küresel pazarlarda genişlemeye devam edeceğiz. Ürdün de küresel pazarlara yerleşme stratejimizin bir adımı" değerlendirmesinde bulundu.

- ASELSAN Middle East hakkında

"Aselsan Middle East PSC LTD" isimli ortak girişim şirketi, Ürdün ve Ortadoğu pazarına yönelik cihaz ve sistemler üretmek amacıyla, yüzde 51'i KIG ve yüzde 49'u da ASELSAN'a ait olmak üzere 2 milyon Ürdün Dinarı sermaye ile kuruldu.

Şirketin Ürdün KADDB Endüstri Parkı'ndaki fabrikasında, Türkiye’den transfer edilen teknoloji yoluyla Ürdünlü teknisyen ve mühendisler tarafından üretim gerçekleştiriliyor.

Fabrikada gece görüş ve termal görüş cihazlarının üretim ve test hatları, çevre koşulları laboratuvarı, ölçüm ve kalibrasyon laboratuvarı, malzeme depolama ve paketleme hattı bulunuyor. Ayrıca 2015 ilk yarısında elektronik kart üretim ve test hattının da kurulması planlanıyor.

Şirket bünyesinde, ilk aşamada monoküler gece görüş cihazları, gece görüş silah dürbünleri ve tanksavar termal nişangahları üretilmeye başlandı. Şirket ayrıca, Ürdün Silahlı Kuvvetleri’ne özel olarak tasarlanan SAGER Termal Görüntüleme Sistemi üretimini gerçekleştirerek, ilk ihracat anlaşmasını da imzaladı.

İkinci aşamada, elektronik ve elektro-optik alanında başlayan ürün ve sistemlerin çeşitlenerek başta haberleşme sistemleri olmak üzere platform modernizasyon faaliyetlerine de girilmesi hedefleniyor.

İlerleyen dönemlerde şirket içerisinde Ar-Ge faaliyetlerine başlanarak, ortak tasarım ve geliştirme projeleri başlatılması da planlanırken, Ürdün yan sanayisine yapılacak benzeri teknoloji transferleri ile bölgeye teknolojik derinlik kazandırılması amaçlanıyor. Şirketin, gelecekte bölgesel bakım onarım merkezi de olması planlanıyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.