1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Belediyeden "Diyarbakır Karpuzu" Yetiştiricilerine Gübre Desteği
Belediyeden "Diyarbakır Karpuzu" Yetiştiricilerine Gübre Desteği

Belediyeden "Diyarbakır Karpuzu" Yetiştiricilerine Gübre Desteği

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından, Diyarbakır karpuzu üretiminin yaygınlaştırılması amacıyla çiftçilere 20 ton gübre desteği sağlandı

A+A-

DİYARBAKIR (AA) - İçişleri Bakanlığınca kanun hükmünde kararname (KHK) gereği görevlendirme yapılan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından, Diyarbakır karpuzunun üretiminin yaygınlaştırılması amacıyla çiftçilere 20 ton gübre desteği sağlandı.

Organik tarımın yaygınlaşması için çalışmalarını sürdüren belediye ekipleri, kentin sembolü haline gelen ve dünyada büyüklüğüyle ünlenen Diyarbakır karpuzunun yetiştiriciliğini yapan çiftçilere destek veriyor.

Belediye ekipleri, bu kapsamda Kayapınar ilçesindeki Kent Orman'da 23 çiftçiye 20 ton gübre dağıttı.

Belediyenin, gübre desteğini her yıl vermeyi amaçladığı belirtildi.

Gübre desteği alan çiftçiler, karpuzun kentin tanıtımında çok önemli bir rolü olduğunu ve bu ürünü geliştirerek gelecek nesillere aktarmak istediklerini ifade etti.

- Karpuzun yetiştirildiği mahalleler

Diyarbakır karpuzu, Dicle nehri kıyısında bulunan Erimli, Dürümlü, Sivritepe, Güzelköy, Bağıvar, Yukarı Kılıçtaşı, Tepe, Develi, Kervanpınar, Yuvacık, Şükürlü, Başaklı, Ambar, Göksu, Merdan, Ulam, Kurmuşlu ve Salat mahallelerinde, 51 bin 356 dekarlık alanda yetiştiriliyor.

HABERE YORUM KAT