1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Beyaz Fırtına-2016 Tatbikatı başladı
Beyaz Fırtına-2016 Tatbikatı başladı

Beyaz Fırtına-2016 Tatbikatı başladı

Güdümlü mermi, top ve torpido atışlarının da yapılacağı tatbikatla Ege Denizi ve Doğu Akdeniz'de deniz güvenliğinin idamesine destek sağlanması amaçlanıyor

A+A-

ANKARA (AA) - Ege Denizi ve Doğu Akdeniz'de deniz güvenliğinin idamesine destek amacıyla düzenlenen Beyaz Fırtına-2016 Tatbikatı başladı.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, Beyaz Fırtına-2016 Tatbikatı, 27 Mayıs'a kadar Marmara, Ege Denizi ve Doğu Akdeniz'de icra edilecek.

Kuvvet komutanlığının planlı tatbikatlarından olan faaliyetle, katılan komutanlıkların görev fonksiyonlarına yönelik harekat imkan ve kabiliyetlerini pekiştirmek, harbe hazırlık seviyelerini yükseltmek, Ege Denizi ve Doğu Akdeniz'de deniz güvenliğinin idamesine destek sağlanması amaçlanıyor.

Tatbikata, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının yanı sıra Hava Kuvvetleri ve Sahil Güvenlik komutanlıklarından unsurlar katılıyor.

Beyaz Fırtına-2016 Tatbikatı'nda, harp şartlarında gemilerin karşılaşabileceği tehditleri temsil eden yüksek süratli ve ileri teknoloji ürünü insansız hava hedefleri ile su üstü hedeflerine güdümlü mermi, top ve torpido atışları yapılacak.

Tatbikata katılacak gemiler Gökçeada, Foça, İzmir, Çeşme, Kuşadası, Bodrum, Datça, Marmaris, Aksaz ve Bozcaada limanlarını da ziyaret edecek.

HABERE YORUM KAT