1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Bir Bangladeşlinin Gözünde Mevlevilik
Bir Bangladeşlinin Gözünde Mevlevilik

Bir Bangladeşlinin Gözünde Mevlevilik

Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu tarafından, her hafta düzenlenen “Semâ Mukâbelesi’ kapsamında, Bangladeşli Gazeteci-Yönetmen Şahriyar Kebir'in çektiği Mevlevilik ile ilgili belgeselin gösterimi yapıldı

A+A-

Mevlana Kültür Merkezi'nde gerçekleşen gösterime; Bangladeş Büyükelçisi M. Allama Sıddiki, Mevlânâ'nın 22. kuşak torunlarından Esin Çelebi Bayru, Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Daire Başkanı Selim Yücel, Bangladeşli Gazeteci-Yönetmen Şahriyar Kebir ve elçilik görevlileri katıldı. Programda konuşan, Bangladeş Büyükelçisi M. Allama Sıddiki, Türkiye ve Bangladeş’in aynı özelliklere sahip olduğunu belirterek, Türkiye’de Bangladeş adına hizmet vermekten gurur duyduğunu söyledi.

Manevi ve İdari Yönetim Olarak Çok Özel İlişkilerimiz Var

Konya ile Bangladeş arasında manevi ve idari yönden çok özel ilişkilerin olduğunu belirten, Bangladeş Büyükelçisi M. Allama Sıddiki,  “Bugün Bangladeş yeni yılını kutluyoruz. Bangladeş takvimine göre 1425’inci yıl. Konya’da olmak her zaman çok güzel. Konya ile manevi ve idari yönetim olarak çok özel ilişkilerimiz var. 2006 yılında Türkiye’ye geldiğimden beri iki ülke arasında gördüğüm uyum benzerlik her iki ülkenin insanı da liberal görüşe sahip, laik bir anlayışları var. Türkiye’de olduğu gibi bizde bütün dinlere saygı duyuyoruz. Bugün izleyeceğimiz film çok güzel konulara değinerek, Hz. Mevlana’nın felsefesini dünyaya gösterecektir” dedi.

İlişkilerimizi Daha Fazla Geliştirmek İstiyoruz

Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Daire Başkanı Selim Yücel Güleç de, “Bangladeş ile hem devlet düzeyinde hem de yerel yöneticiler düzeyinde oldukça sağlam ilerliyor. Oradaki sivil toplum kuruluşları tarafından da ziyaretler oluyor. Yerel yönetimle olarak ilişkilerimize daha da fazla geliştirmek istiyoruz. Yönetmenimize çok teşekkür ediyoruz böyle güzel eseri ortaya çıkartarak hem bizleri hem de izleyenleri gururlandırdı” diye konuştu.

Dünya’nın Değişik Ülkelerinde Gösterime Girecek

Bangladeşli Gazeteci-Yönetmen Şahriyar Kebir ise, “Bugün burada insanlık için bütün Dünya için iyi olduğuna inandığım bir belgeselin gösterimi olacak. Bu filmin manevi anlamda yeni ufuklar açacağına inanıyorum. Bu film sadece Konya’da değil 16 Nisan’da İstanbul’da, 18 Nisan’da Kahire’de, 22 Nisan’da Londra’da gösterime girecek ve bütün dünyada gösterimini sağlayacağız. Hz. Mevlana’nın sevgi ve barış öngörüsü bütün dünyaya yayılsın gerçekleşsin istiyoruz” dedi.
Program, Bangladeşli Gazeteci-Yönetmen Şahriyar Kebir'in çektiği Mevlevilik ile ilgili belgeselin gösterimi ile sona erdi.

HABER: Uğur Sarı

HABERE YORUM KAT