1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Bm Genel Sekreteri Guterres'ten 'Rakka' Çağrısı
Bm Genel Sekreteri Guterres'ten 'Rakka' Çağrısı

Bm Genel Sekreteri Guterres'ten 'Rakka' Çağrısı

BM Genel Sekreteri Guterres, "Rakka'da çatışmalar devam ederken, askeri operasyon yürüten tüm taraflara sivillerin ve sivil altyapının korunması için ellerinden geleni yapması çağrısında bulunuyorum." dedi

A+A-

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (AA) - Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Suriye'de Rakka'nın terör örgütü DEAŞ'ın elinden alınması için yürütülen operasyonlarda sivillerin ve sivil altyapının korunması çağrısı yaptı.

  • BM İnsani Yardımdan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı: Dünya Türkiye'ye teşekkür borçludur
  • BM: Deyrizor'daki 100 bin kişi için endişe ediliyor
  • BM'den 'İsrail'in Filistin'deki yerleşim birimleri artıyor' uyarısı
  • BM Mülteciler Yüksek Komiseri Grandi: Türkiye sığınmacılara çok iyi ev sahipliği yapıyor

Guterres, yaptığı yazılı açıklamada, Suriye'de sivil can kayıplarının ve yerinden edilmelerin "dehşet verici" boyutlarda sürdüğünü ve milyonlarca insanın maruz kaldıkları tehlikeler ve çaresizlikten derin endişe duyduğunu belirti.

Mültecilerin kaldığı hastane ve okulların hedef olmaya devam ettiğini ifade eden Guterres, özellikle de Rakka'da çatışmaların arasında sıkışıp kalan ve her yönden tehlike altında olan sivillerin durumunun kaygı verici olduğunu kaydetti.

Kuşatma altındaki ve erişimin güç olduğu bölgelerde yaşayan, temel gıda ve tıbbi yardımlara erişimi olmayan sivillerin durumuna dikkat çeken Guterres,"Rakka'da çatışmalar devam ederken askeri operasyon yürüten tüm taraflara sivillerin ve sivil altyapının korunması için ellerinden geleni yapması çağrısında bulunuyorum." ifadesini kullandı.

Guterres, ayrıca bölgeye insani yardımların gecikmeden ulaştırılmasına olanak sağlanmasının hayati derecede önemli olduğunu vurguladı.

Muhabir: Betül Yürük

HABERE YORUM KAT