1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Bm Temsilcisinden Yemen'de Çatışan Taraflara Çağrı
Bm Temsilcisinden Yemen'de Çatışan Taraflara Çağrı

Bm Temsilcisinden Yemen'de Çatışan Taraflara Çağrı

BM Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths, Hudeyde'de çatışan taraflara kontrollü davranma çağrısı yaptı

A+A-

SANA (AA) - Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths, Yemen'de çatışan taraflara, kendilerini kontrol etme ve çatışmaları önlemek için siyasi çabalara katılma çağrısında bulundu.

Griffiths, Twitter hesabından yaptığı açıklamada Hudeyde kentindeki çatışmaların endişe verici olduğunu belirterek, bölgedeki taraflarla iletişim halinde olduklarını ifade etti.

BM Temsilcisi Griffiths, "Kendinizi kontrol edin ve Hudeyde'de askeri çatışmaları önlemek için siyasi çabalara katılın." çağrısında bulundu.

Yemen'de hükümet güçleri ve Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon, bu sabah BM ve uluslararası kurum çalışanlarının kentten ayrılmasının ardından Husilerin elindeki Hudeyde kentine yönelik kapsamlı operasyon başlatmıştı.

Yemen ordusuna bağlı basın merkezinden yapılan yazılı açıklamada, Arap koalisyonunun Hudeyde'de Husilere ait birçok bölgeye hava saldırısı düzenlediği, "Altın Zafer" adı verilen operasyonun, kenti kurtarmayı hedeflediği bildirilmişti.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen'de, Husiler ile meşru yönetime bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor. Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulundururken Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

HABERE YORUM KAT