Bm Ve Afrika Birliği Ortak "Libya Konferansı" Düzenleyecek

Bm Ve Afrika Birliği Ortak "Libya Konferansı" Düzenleyecek

Afrika Birliği Barış ve Güvenlik Komiseri İsmail eş-Şerkavi:- “Afrika Birliği ve BM, Libya konusunda birlikte çalışmak, el ele vermek konusunda anlaşmaya vardı"- “Afrika Birliği ve BM, tüm Libyalılar arasında bir uzlaşı konferansı düzenleyecek"

ADDİS ABABA (AA) - Afrika Birliği Barış ve Güvenlik Komiseri İsmail eş-Şerkavi, Afrika Birliği ve Birleşmiş Milletlerin (BM), Libya için ülkedeki tüm tarafların katılacağı bir uzlaşı konferansının düzenlenmesi kararı aldığını açıkladı.

Şerkavi, Afrika Birliği Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, kıtada güvenlik alanında yaşanan son gelişmelere ilişkin soruları yanıtladı.

“Afrika Birliği ve BM, Libya konusunda birlikte çalışmak, el ele vermek konusunda anlaşmaya vardı.“ diyen Şerkavi, Libya’da yaşananların komşu ülkelere maliyeti olduğunu dile getirdi.

Şerkavi, “Afrika Birliği ve BM, tüm Libyalılar arasında bir uzlaşı konferansı düzenleyecek.” ifadesini kullanarak kararın yeni alındığını, tarihin kesinleşmediğini söyledi.

Libya konusunda tüm uluslararası kuruluşların aynı dili konuşması gerektiğine işaret eden Şerkavi, konferansın ardından seçimlerin yapılmasını istediklerini belirtti.

- “Güney Sudan’da şiddet durdu"

Güney Sudan’daki durumun iyiye gittiğini ve şiddetin durduğunu belirten Şerkavi, “Güney Sudan’da tüm gruplar askeri hareketliliği ve şiddeti durdurdu. Güney Sudan’daki barış anlaşmasının yeniden canlandırılabildiği için gerçekten çok mutluyuz.“ dedi.

Şerkavi, Güney Sudan’ın tüm dostlarına seferber olmaları için çağrıda bulunarak ülkedeki kurumların yeniden inşa edilmesi gerektiğini vurguladı.

- “AMISOM sonsuza kadar kalmayacak”

Somali’de de bazı sorunlar olmasına rağmen geçiş planının ilerlemeye devam ettiğini belirten Şerkavi, merkezi hükümet ve eyaletler arasındaki diyalogdan memnun olduklarını dile getirdi.

Afrika Birliği Somali Misyonunun (AMISOM) ülkeden ayrılma planlarına ilişkin Şerkavi, “Somali ordusunun ülkedeki askeri sorumluluğu alması için hazırlanmak istiyoruz. AMISOM sonsuza kadar burada kalmayacak. Ancak bu, ülkedeki pozitif gelişmelere bağlı.” ifadelerini kullandı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.