Bm'den Yemen'deki Buğday Silolarına Erişim İzni Çağrısı

Bm'den Yemen'deki Buğday Silolarına Erişim İzni Çağrısı

BM, Hudeyde'de bulunan ve 1 ayda 3,7 milyon Yemenliyi besleyecek buğday silolarına erişim izni verilmesi çağrısında bulundu- 5 aydır erişimin sağlanamadığı buğday stokunun çürüme riski altında olduğu belirtildi

CENEVRE (AA) - Birleşmiş Milletler (BM), Yemen'in Hudeyde kentinde bulunan, ayda 3,7 milyon insanı besleyecek buğday silolarına 5 aydır erişim sağlanamadığını ve buradaki stokun çürüme riski altında olduğunu duyurdu.

BM Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths ile BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock, Husilerin kontrolündeki buğday silolarına ilişkin ortak yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, Hudeyde'deki buğday silolarına BM'nin 5 aydır erişim sağlayamadığı ve buradaki stokun çürüme riski altında olduğu vurgulandı.

Buğday stokunun 1 ayda 3,7 milyon Yemenliyi beslemeye yeterli olduğu belirtilen açıklamada, BM'nin, Yemen genelinde 12 milyon kişinin günlük gıda ihtiyacını karşılamak için süreci hızlandırdığı aktarıldı.

Ortak açıklamada, buğday silolarına daha fazla gecikmeksizin BM'ye güvenli, serbest ve sürdürülebilir erişim izni verilmesi çağrısında bulunularak, "Bizim asıl kaygımız Yemenlilerin hayatta kalabilmesi ve refahı." ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, "Ensarullah'ın (Husiler) Hudeyde Anlaşması'nın uygulanması konusundaki taahhütlerinin teyidini kabul ediyoruz. Silolara giden yolların yeniden açılması için daha önceki zor ve tehlikeli koşullar altındaki gösterdikleri çabalarını takdir ediyoruz." değerlendirilmesinde bulunuldu.

- Husiler yalanlamıştı

Husilerin Yüksek Devrim Konseyi Başkanı Muhammed Ali el-Husi, Twitter'dan yaptığı açıklamada, BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Lowcock'un, Husilerin buğday silolarına ulaşımı engellediği yönündeki açıklamalarını yalanlamıştı.

"Lowcock yalan söylüyor ya da yanıltıcı bilgiler alıyor ve BM Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths ile iletişime geçmiyor." diyen Husi, buğday silolarıyla hükümetin kontrolündeki bölgeler arasındaki yolun açık olduğunu vurgulamıştı.

Hudeyde'nin güneyinde hükümet güçlerinin kontrolündeki buğday siloları, Husiler ile hükümet güçleri arasındaki çatışma hattı üstünde yer alıyor. BM, savaşın başladığı tarihten bu yana bu siloları buğday depolamak için kullanıyor.

BM'den dün yapılan açıklamada, Husilerin Eylül 2018'den bu yana BM'li görevlilerin söz konusu silolara erişimini engellemesinden endişe duyulduğu belirtilmişti.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.