1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Bmgk'nin Suriye'de "İnsani Ateşkes" Kararı
Bmgk'nin Suriye'de "İnsani Ateşkes" Kararı

Bmgk'nin Suriye'de "İnsani Ateşkes" Kararı

Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi Başkanı Hariri:- "Suriye'deki ateşkes kararı mutlaka uygulanmalı"

A+A-

ANKARA (AA) - Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi (MYK) Başkanı Nasır Hariri, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) üyelerine, BMGK'nin Suriye'de ateşkes talep eden kararının uygulanması için gereken tüm önlemlerin alınması çağrısında bulundu.

MYK Başkanı Hariri, BMGK'nin Suriye'nin genelinde en az 30 gün insani ateşkes talep eden kararının ardından yaptığı açıklamada, bu kararın uygulanması için tüm önlemlerin alınması gerektiğini belirterek ateşkes ihlalinin yaptırımı olmadan, Beşşar Esed rejiminin zulmünün kesintisiz devam edeceği uyarısında bulundu.

Doğu Guta'daki sivillerin, çatışmaların uzun süreli durdurulmasına ihtiyaç duyduklarına işaret eden Hariri, bunun sadece BMGK'nin ateşkes kararının tam olarak uygulanmasıyla mümkün olabileceğini vurguladı. Hariri, herhangi bir yaptırım ve denetim mekanizması olmadan, Esed rejiminin Suriye halkına karşı kıyımına devam edeceğinin altı çizdi.

BMGK üyelerinin bu ateşkesin uygulanması ve ihlali halinde yaptırımlara başvurulması için gerekli önlemlerin alınması yönünde hazırlıklı olmaları gerektiğini belirten Hariri, ihlallere karşı harekete geçilmemesi durumunda rejimin saldırılarını daha da artıracağına işaret etti.

BM Güvenlik Konseyi, Suriye'ye insani yardım ulaştırılabilmesi ve özellikle rejimin kuşatması altında bulunan Doğu Guta'daki ağır hasta ve yaralıların tahliyesi için en az bir ay insani ateşkes kararı almıştı.

Kararda, Suriye genelinde insani yardımların ''güvenli, engelsiz ve sürdürülebilir'' bir şekilde ulaştırılabilmesi ve ''durumu ağır hasta ve yaralıların'' tahliye edilebilmesi için tüm taraflardan ''gecikmeden'' çatışmaları en az 30 gün durdurmaları talep edilmişti.


HABERE YORUM KAT