1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Boynuz saplı bıçaklar yok satıyor
Boynuz saplı bıçaklar yok satıyor

Boynuz saplı bıçaklar yok satıyor

Balıkesir'de geyik, manda, koç gibi hayvanların boynuzlarından elde edilen saplarla üretilen el yapımı bıçaklar, ilgi görüyor - Bıçak ustası Taranlar: "Bıçakçılık meslek olmaktan çıktı ve bir hobi haline geldi. Artık meslekte çırak yetişmiyor, gençler b

A+A-

BALIKESİR (AA) - SERHAT BUĞRA ŞENKÖKCÜ - Balıkesir'in Edremit ilçesinde, geyik, manda, koç gibi hayvanların boynuzlarından elde edilen saplarla yapılan bıçaklar ilgi görüyor.

Ailesinde bıçakçılık ve bileyicilik mesleğinin 4'üncü kuşak temsilcisi olan 36 yaşındaki Yavuz Taranlar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, fabrikasyon bıçakların daha ucuza mal olması nedeniyle geleneksel yöntemlerle bıçak üretiminin bitme noktasına geldiğini söyledi. Sektördeki sıkıntılardan dolayı bileyiciliğe ağırlık verdiklerini anlatan Taranlar, tüm olumsuzluklara rağmen el yapımı bıçak üretimini de sürdürdüğünü dile getirdi.

Taranlar, mesleğinin adının bile artık "el sanatları" olarak değiştiğini belirterek, kendisinin de daha çok hediyelik ürünler yaptığını ifade etti.

- "Meslek olmaktan çıktı, hobi haline geldi"

Taranlar, işlediği boynuz saplı hediyelik bıçakların ilgi gördüğünü bildirerek, satışlardan memnuniyet duyduğunu kaydetti.

"Bıçakçılık meslek olmaktan çıktı ve bir hobi haline geldi. Artık meslekte çırak yetişmiyor, gençler bu mesleğe ilgi duymuyor." diyen Taranlar, el emeğiyle ürettiği bıçakları genellikle hediyelik eşya olarak sattığını dile getirdi.

Taranlar şöyle devam etti:

"Asıl iddialı olduğum konu bileyicilik. Çünkü atalarımdan bu mesleği de öğrendim. Hediyelik bıçakları ise sonradan yapmaya başladım. Bölgemizdeki lokantalar, gıda işletmeleri, yani bıçak kullanılan tüm işletmeler bize geliyor. Bıçaklarını bileyliyorum ya da onlara istekleri doğrultusunda bıçaklar üretiyorum. Bölgemizde bu işi yapan kimse kalmadı. Tek sıkıntım, yetişen eleman olmaması."

Taranlar'ın ürettiği hediyelik bıçaklar 70 ila 300 liradan alıcı buluyor.

HABERE YORUM KAT