1. YAZARLAR

  2. Dinçer Suroğlu

  3. BÜROKRASİ NEDİR?
Dinçer Suroğlu

Dinçer Suroğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

BÜROKRASİ NEDİR?

A+A-

Siz on beş yaşındaki bir gencin “bürokrasi nedir” sorusu ile karşılaştınız mı hiç? Ben karşılaştım.

Bu soruyu “devleti yöneten kurumlardaki üst kademe yöneticilerin geneline verilen bir isimdir ve bireysel olarak da bu kişilere de bürokrat denilir” diyerek cevaplasak yeterli midir? Bir genç bu cevabı derhal hafızasına kaydeder ve kendisine sorulduğunda aynısını tekrar eder. İyi ama gerçekten bürokrasinin ne olduğunu öğrenmiş olur mu?

Gelin şimdi bürokrasinin ne olduğunu, bir gencin hiçbir zaman unutamayacağı şekilde detaylandıralım. Vereceğimiz öğretici türden cevabı birkaç saniye düşündükten sonra, başlayalım anlatmaya.

Bürokrasi koltuktur. Oturduğunuz zaman size güç veren, hiç kalkmak istemeyeceğiniz rahatlıkta. Kalkma zamanınız geldiğinde ise, daha fazla güç verecek olan üst makamlardaki koltukların hayalini kurduran türden bir koltuk.

Bürokrasi makam odasıdır. Randevu alınmadan ziyaret edilemeyen, ziyaretçinin önüne düşen bir sekreterin geleni makam sahibine takdim ederek içeri alındığı bir oda.

Bürokrasi iki dudak arasıdır. Sabah senin olan sıfatın, akşama kimde olacağını bilemediğin bir keyfilik kokan ağzı çevreleyen iki dudak.

Bürokrasi hacıyatmazlıktır. Bir darbeyle yeri öptükten sonra hemen toparlanıp yeniden hazır ola geçecek esneklikte olabilmektir.

Bürokrasi bir imzayla atılabilecek en sert tokattır. Genelde atarsın ama mutlaka gün gelir sen de yersin o tokadı.

Bürokrasi temizlikçiliktir. Amirinin döküp saçtıklarını temizlemekle geçen bir ömürdür.

Bürokrasi bir çikolata kutusudur. Kalite konusunda, sehpanın üzerinde duranla hep yarış içinde olan. Kayısı kurusudur Malatya’dan, leblebidir Çorum’dan, pişmaniyedir Kocaeli’den çıkıp gelen.

Bürokrasi hemşehridir. Makama atanırken tercih edilen, ama yeni gelen amirinle tutma ihtimali seksen bir ilde bir ihtimal olan. Bu sebeple de makamdan uzaklaşırken işe yaramayan türden bir hemşehrilik.

Bürokrasi frendir. Çok bilinen “iktidar olabilirsin ama muktedir olamazsın” meydan okumasına dayanak oluşturan bir fren.

Bürokrasi büyüteçtir. Beş para etmeyen bir diplomayı ulaşılması imkansız büyüklükte gösteren.

Bürokrasi yüz kızartıcıdır. Yurtdışından gelen mevkidaşınla karşılaşınca, bir türlü çözemediğiniz yabancı dil kifayetsizliğinizin suratınıza yansıttığı bir kızarıklık.

Bürokrasi diklenmektir. Kapı gösterilince koştuğun idare mahkemesinden aldığın yürütmeyi durdurma kararının verdiği muzafferlikten doğan bir diklenme.

Bürokrasi metresliktir. Evde karısına lafı geçmeyen amirinin anlamsız isteklerini yerine getirmek üzere hazır beklemektir.

Bürokrasi enerjidir. Olmayacağı olduran, olacağı durduran büyüklükte bir enerji.

Bürokrasi çiçektir. Göreve atanınca saksılarla gelip odanı süsleyen, görevden alınınca tek bir buket olarak eline verilen.

Bürokrasi cehennemdir. Nefsine uyana.

Bürokrasi cennettir. Millete hizmet edene.

Yazdıklarım illaki eksik kalmıştır. Yorum olarak siz de ekleyin ki, gençler BÜROKRASİ NEDİR? sorusunun cevabını daha iyi anlayabilsinler.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

3 Yorum