Çavuşoğlu-Stoltenberg ortak basın toplantısı

Çavuşoğlu-Stoltenberg ortak basın toplantısı

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu:- “Irak’ta, Suriye’de ve diğer yerlerde bu tür terör örgütlerine (PYD-YPG) bel bağlamak yerine NATO ve müttefiklerin çabalarıyla yerel güçleri yapılandırarak terörle mücadele, daha sağlıklı ve kalıcıdır”- “Bugün Irak’ta NATO üye

ANKARA (AA) - Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, PYD’nin PKK’dan bir farkı olmadığını ve Ankara’daki son iki saldırının sorumlularının da YPG-PYD kamplarında eğitildiğini belirterek, “Dolayısıyla Irak’ta, Suriye’de ve diğer yerlerde bu tür terör örgütlerine (PYD-YPG) bel bağlamak yerine NATO ve müttefiklerin çabalarıyla yerel güçleri yapılandırarak terörle mücadele daha sağlıklı ve kalıcıdır.” dedi.

Çavuşoğlu, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile Dışişleri Bakanlığında ortak basın toplantısı düzenledi.

Stoltenberg ile heyetler arası yaptıkları görüşmede Türkiye-NATO ilişkilerinin ele alındığını ifade eden Çavuşoğlu, kaçak göç ve insan kaçakçılığıyla mücadele ve Ege Denizi’ndeki insani dramları sonlandırmak için NATO’nun buradaki çalışmalarını birlikte değerlendirme fırsatı bulduklarını da dile getirdi.

Türkiye’nin başından beri NATO’nun Ege’deki aktivitelerini desteklediğini belirten Çavuşoğlu, “NATO’dan bir ricamız vardı. Buradaki aktiviteleri sadece Türkiye’nin değil sadece Yunanistan’ın değil her iki ülkenin de siyasi ve hukuki pozisyonlarını etkilemesin. Yunanistan ile Ege konularında anlaşmazlıklarımız var. İkili üst düzeydeki temasların yanı sıra istikşafi görüşmelerle bunları aşmaya çalışıyoruz.” diye konuştu.

Stoltenberg ile temmuzda Varşova’da yapılacak NATO zirvesinin gündemini de ele aldıklarını vurgulayan Bakan Çavuşoğlu, bu kapsamda NATO’nun alacağı kararlar ve bunların uygulamasını değerlendirdiklerini anlattı. Mevlüt Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“NATO’nun genişleme konusundaki politikasını da değerlendirdik. Bu konuda Türkiye’nin pozisyonu son derece nettir. Karadağ’ın üyeliğini destekliyoruz ama diğer aday ülkelerin üyeliği konusunda da ilerlemelerin kat edilmesi gerekiyor. Bosna Hersek, Makedonya ve Gürcistan’ı kastediyorum. Bugün NATO’nun DAEŞ terör örgütüne karşı Irak’ta, Suriye’de, Libya’da neler yapabileceğini de değerlendirdik. Bunun dışında özellikle terör örgütünden etkilenen, terör nedeniyle yönetilemeyen ülkelere ya da bunların etrafındaki Ürdün gibi ülkelere NATO nasıl destek verebilir? Özellikle eğitim desteğini nasıl sağlayabilir. Bugün Irak’ta NATO üyesi ya da ortağı çok sayıda ülke değişik gruplara eğitim ve donanım desteği veriyor. Biz de bu aktiviteleri yürütüyoruz. NATO’nun koordinasyonunda bu eğitim çalışmalarını daha etkili bir şekilde gerçekleştirebiliriz.”

Çavuşoğlu, Libya’da güvenoyu almaya çalışan bir geçiş hükümeti olduğunu hatırlatarak, bu hükümetin önünde DAEŞ’in mevcudiyeti gibi zorluklar olduğunun altını çizdi. Çavuşoğlu, “Bunlarla mücadele edebilecek güçlerin oluşturulması konusunda NATO ile birlikte destek verebiliriz.” ifadelerini kullandı.

NATO’nun Afganistan’daki faaliyetlerine her zaman destek olduklarına işaret eden Çavuşoğlu, Afganistan ihtiyaç duyduğu sürece Türkiye’nin bu ülkenin yanında olacağını vurguladı.

Çavuşoğlu, istihbarat paylaşımı konusundaki bir soruya karşılık, NATO’nun bu konudaki çabalarını takdir ettiklerini ancak müttefikler arasında bilgi paylaşımının daha etkili olması gerektiğini söyledi. “İstihbarat paylaşımının anlık ve zamanlıca olması gerekiyor.” diyen Çavuşoğlu, bu konuda bazı eksiklikler olduğunu ve özellikle yabancı terörist savaşçılar konusunda bunun yansımalarını son olarak Belçika’da gördüklerini dile getirdi.

Türkiye’ye zamanlıca bilgi gelmesi halinde yabancı terörist savaşçılar konusunda Türkiye’nin neler yapabileceğini, özellikle bu savaşçıların geldiği kaynak ülkelerin de görmüş olduğunun altını çizen Çavuşoğlu, dolayısıyla NATO’nun kararlılığında müttefikler arasında bilgi paylaşımının daha iyi olması gerektiğine işaret etti.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Stoltenberg’e PYD-YPG terör örgütünün niteliğine ilişkin bilgi verdiğini de söyleyerek, şunları kaydetti:

“PYD’nin PKK’dan bir farkı yoktur. Liderleri de rejim tarafından Kandil’den davet edilmiştir. Şu anda üst düzey kadroların çoğunluğu PKK terör örgütünden oluşuyor. Ankara’daki son iki saldırının sorumluları da YPG-PYD kamplarında eğitilmiştir. Bu örgüt ofisini Moskova’da açmıştır. Sembolü de zaten bellidir. Dolayısıyla Irak’ta, Suriye’de ve diğer yerlerde bu tür terör örgütlerine bel bağlamak yerine Stoltenberg’in de dediği gibi NATO ve müttefiklerin çabalarıyla yerel güçleri yapılandırarak terörle mücadele daha sağlıklı ve kalıcıdır.”

Çavuşoğlu-Stoltenberg ortak basın toplantısı

Çavuşoğlu-Stoltenberg ortak basın toplantısı

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.