Çocukluk Çağı Kanserlerinde Erken Teşhis Hayat Kurtarıyor

Çocukluk Çağı Kanserlerinde Erken Teşhis Hayat Kurtarıyor

KAÇUV Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İnci Yıldız:- "Çocukluk çağı kanserlerinde tedaviye erken başlandığında büyük oranda başarılı olunuyor. Çocukluk çağı kanserleri erişkin kanserlerinden türleri, tanı yöntemleri ve belirtileri bakımından ayrışıyor. Ço

İSTANBUL (AA) - Kanserli Çocuklara Umut Vakfı (KAÇUV) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İnci Yıldız, çocukluk çağı kanserlerinde tedaviye erken başlandığında büyük oranda başarılı olunduğunu bildirdi.

KAÇUV'dan yapılan açıklamaya göre, Türkiye'de yılda yaklaşık 3 bin 500 çocuğa kanser teşhisi konuluyor. Bu rakam nükslerle birlikte 5 bine yaklaşıyor.

KAÇUV, 15 Şubat Çocukluk Çağı Kanser Günü nedeniyle "Nerede yaşam varsa, orada umut vardır" diyerek, çocukluk çağı kanseri hakkında farkındalık yaratmak ve erken teşhisin önemine dikkati çekmek amacıyla hazırlanan videoyu dijital mecralarla yayınlayarak herkesi çocuklara umut olmaya çağırıyor.

Ayrıca sarı kıyafetler ve aksesuarlar kullanarak, sosyal medyada #kanserifarket etiketiyle paylaşımlar yaparak, herkes bu günün önemine dikkat çekmeye çağrılıyor.

- "Tedavinin devamlılığı sağlamak önemli"

KAÇUV Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İnci Yıldız, 15 Şubat'ın, her yıl dünyada ve Türkiye'de, toplumların dikkatini kanser olgusuna çekmek, çocukluk çağı kanserleri hakkında bilgilendirmek, neler yapılabileceğine dair gündem oluşturmak, farkındalık yaratmak ve erken teşhisin özellikle çocuk kanser vakalarında hayati önem taşıdığı konusunda toplumu bilinçlendirme hedefiyle Dünya Çocukluk Çağı Kanser Günü olarak idrak edildiğini belirtti.

Bugün halen tedaviye ulaşmakta sıkıntı yaşandığını vurgulayan Yıldız, ancak özellikle çocukluk çağı kanserlerinde tedavi kadar tedavinin devamlılığını sağlamak, kanserle mücadelede önemli bir gereksinim olan psikolojik destek ve çocuk psikolojisine uygun tedavi ortamının yaratılmasının da büyük önem taşıdığını kaydetti.

Yıldız, vakıf olarak tüm bu süreçte gönüllülerle hem çocukların hem de ailelerinin yanında olduklarını dile getirerek, şöyle devam etti:

"Çocukluk çağı kanserlerinde tedaviye erken başlandığında büyük oranda başarılı olunuyor. Çocukluk çağı kanserleri erişkin kanserlerinden türleri, tanı yöntemleri ve belirtileri bakımından ayrışıyor. Erişkinlerdeki gibi yerleşmiş tarama testleri olmadığından erken tanı alabilmeleri için ebeveynler tarafından bulgu ve belirtilerin bilinmesi büyük önem taşıyor. Kanserin tek bir ortak özelliği yoktur, her kanser türü kendine özgü belirtiler gösterir. Çocukta uzun süre düzelmeyen veya tekrarlayan morarmalar, açıklanamayan kanamalar, beklenmeyen şişlikler, uzayan ateş, yaygın kemik ağrıları, aşırı ve ani kilo kaybı gibi belirtiler bazı kanser türlerini akla getirebilir. Çocuklarda en sık görüleni lösemi. Lösemiyi sırasıyla lenf bezi kanserleri (Hodgkin ve Hodgkin-dışı lenfoma), sinir sistemi tümörleri, nöroblastoma, wilms tümörü ve yumuşak doku sarkomaları takip ediyor."

Prof. Dr. İnce Yıldız, çocukluk çağı lösemisinden eskisi gibi korkulmadığını belirterek, vakaların yüzde 80'inden fazlasının iyileştiğini dile getirdi.

Hastalığı erken evrede yakalamak ve uygun merkeze ulaşıp tedavi görmenin önemini vurgulayan İnci, kanserden korunmak için sağlıklı, doğal ve düzenli beslenmeye, fiziksel aktivitelerde bulunmaya, kronik enfeksiyonlardan ve çevresel kanser yapıcı maddelerden korunmaya, radyasyon ve manyetik alanlardan uzak durmaya özen gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.