1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Çukurova'da buğday hasadı başladı
Çukurova'da buğday hasadı başladı

Çukurova'da buğday hasadı başladı

Kadirli Ziraat Odası Başkanı İspir:- "Geçen yıla oranla bu yıl ekim yapılan alanlarda azalma var. Üreticilerimizin en büyük beklentisi, buğday alım fiyatlarının kendi beklentileri yönünde gerçekleşmesi. İnşallah verimle üzülen buğday üreticilerimizin yüzü

A+A-

OSMANİYE (AA) - Türkiye'nin önemli tarım merkezlerinden Çukurova'da buğday hasadı başladı.

Kadirli Ziraat Odası Başkanı Hanifi İspir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıla oranla bu yıl ekimi azalan buğdayın hasadına başlandığını, nisan ve mayıs aylarındaki olumsuz hava şartlarının verimi azalttığını söyledi.

Çiftçilerin, dekarda 300 ile 400 kilogram arasında verim aldığını ve ilk hasadın üreticiyi memnun etmediğini anlatan İspir, "Geçen yıla oranla bu yıl ekim yapılan alanlarda azalma var. Üreticilerimizin en büyük beklentisi, buğday alım fiyatlarının kendi beklentileri yönünde gerçekleşmesi. Verimde düşüşün fiyatta artması üreticiyi sevindirecektir. Şu anda kilogramı tüccarlar tarafından 80 kuruşa satılıyor. İnşallah verimle üzülen buğday üreticilerimizin yüzü açıklanacak taban fiyatıyla gülecektir." diye konuştu.

Osmaniye Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İbrahim Sağlam da yeterli yağışın olmaması nedeniyle dekar başına yüzde 5 ile 10 arasında verim kaybı beklediklerini ifade etti.

Sağlam, bu yıl çorak arazide 350-400, sulu arazide 600-650 kilograma kadar ürün elde edilmesinin beklendiğini kaydetti.

Meziretli köyünde çiftçilik yapan İhsan Salim de verimin normal olduğunu belirterek, "Çukurova'da buğday hasadımız başladı. Allah bin bereket versin. Çok şükür afet olmadan hasadımızı yaptık. TMO'dan çiftçiyi memnun edecek taban fiyat bekliyoruz." dedi.

Çiftçi Hakan Örtlek ise geçen sene kilogramı 0,80-0,85 lira olan buğday taban fiyatının, bu yıl en az 0,90-0,95 lira olması gerektiğini söyledi.

HABERE YORUM KAT