1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Darbeci Komutan Gözünü Kırpmadan Vurdu
Darbeci Komutan Gözünü Kırpmadan Vurdu

Darbeci Komutan Gözünü Kırpmadan Vurdu

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Mamak 28. Mekanize Piyade Tugayına bağlı Tank Tabur komutanı Büyükyazıcı'nın, darbeyi önlemek için toplanan vatandaşlara tank üzerinden hedef gözeterek ateş ettiği ve bir vatandaşı dizinden yaraladığı anlar görü

A+A-

ANKARA (AA) - Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Mamak 28. Mekanize Piyade Tugayına bağlı Tank Tabur komutanı eski Kurmay Yarbay Nuri Büyükyazıcı'nın, darbeyi önlemek için toplananlara tank üzerinden hedef gözeterek ateş ettiği ve bir vatandaşı dizinden yaraladığı anlar görüntülere yansıdı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan Mamak 28. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığına bağlı Tank Taburu personelinin katıldığı eylemlere ilişkin iddianame ekinde 15 Temmuz gecesi vatandaşların çektiği görüntülere de yer verildi.

Görüntülerde, bir grup vatandaşın Sıhhiye'de Kızılay istikametine giden tanklara engel olmaya çalıştığı anlar yer aldı.

Eski Tabur Komutanı Kurmay Yarbay Nuri Büyükyazıcı'nın kulesinde bulunduğu en öndeki tankın, ateş ederek ilerlediği, refüjdeki bariyerleri ezerek karşı şeride geçtiği görüldü.

Yoluna devam eden tankın önünün açılmasına rağmen, tank kulesindeki Büyükyazıcı'nın, hedef gözeterek darbeyi önlemeye çalışan vatandaşlardan Faruk Sabır'a tabancayla ateş ettiği ve dizinden yaraladığı anlar da cep telefonuyla görüntülendi. Kayıtlarda, Büyükyazıcı'nın üzerinde bulunduğu ilk tankın ardından 5 tankın daha Kızılay istikametine hareket ettiği görüldü.

İddianamede ifadesine yer verilen Faruk Sabır, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı üzerine darbeyi önlemek için Kızılay Meydanı'na gitmek özere kardeşi Hakkı Sabır ile Sıhhiye'ye geldiğini anlattı.

Polis tarafından burada kurulan barikatta durdurulduğunu belirten Sabır, polislerle konuşurken tankların geldiğini, silahlarla üzerlerine ateş açıldığını söyledi.

Bir tankın üzerindeki kişiye "Siz de vatan evladısınız yanlış yapıyorsunuz." dediğini aktaran Sabır, askerin, kardeşi ve kendisine hedef gözeterek ateş ettiğini, sağ diz kapağından yaralandığını bildirdi.

İddianamede, Sabır'ın vurulma anına ilişkin görüntüler üzerinde yaptırılan bilirkişi incelemesinde tank kulesindeki askerin görüntülerinin netleştirildiği, bunların gösterildiği diğer şüphelilerin tabancayla ateş eden kişinin Nuri Büyükyazıcı olduğunu belirttikleri kaydedildi.

Ayrıca, tank üzerinden ateş eden kişinin kimliğinin belirlenmesi amacıyla 28. Mekanize Tugay Komutanlığına yazılan yazıya verilen cevapta tabancayla ateş eden kişinin şüpheli Nuri Büyükyazıcı olduğunun bildirildiği ifade edildi.

HABERE YORUM KAT