1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Dışişlerinden "Struma Faciası"nın Yıl Dönümü Açıklaması
Dışişlerinden "Struma Faciası"nın Yıl Dönümü Açıklaması

Dışişlerinden "Struma Faciası"nın Yıl Dönümü Açıklaması

Dışişleri Sözcüsü Aksoy:- "İnsanlık tarihindeki en büyük trajedilerden olan Holokost’tan kurtulmaya çalışırken bu elim hadisede hayatını kaybedenleri üzüntüyle anıyoruz"

A+A-

ANKARA (AA) - Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, 2. Dünya Savaşı sırasında Yahudi mültecileri taşıyan “Struma” isimli geminin batırılmasının yıl dönümünde, "İnsanlık tarihindeki en büyük trajedilerden olan Holokost’tan kurtulmaya çalışırken bu elim hadisede hayatını kaybedenleri üzüntüyle anıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Aksoy, 2. Dünya Savaşı sırasında Yahudi mültecileri taşıyan “Struma” isimli geminin batırılmasının yıl dönümünde İstanbul Valiliği ev sahipliğinde yapılan törene ilişkin bir soruya yazılı cevap verdi.

Söz konusu geminin 24 Şubat 1942 tarihinde torpillenerek batırılmasının yıl dönümünde, önceki yıllarda olduğu gibi bu sene de faciada hayatını kaybedenler anısına İstanbul Valiliği ev sahipliğinde, Türk Yahudi toplumuyla birlikte 22 Şubat'ta anma töreni düzenlendiğini anımsatan Aksoy, "İnsanlık tarihindeki en büyük trajedilerden olan Holokost’tan kurtulmaya çalışırken bu elim hadisede hayatını kaybedenleri üzüntüyle anıyoruz." ifadesini kullandı.

HABERE YORUM KAT