1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Diyarbakır'da Kur'an Kursu Öğrencilerinin Bisiklet Sevinci
Diyarbakır'da Kur'an Kursu Öğrencilerinin Bisiklet Sevinci

Diyarbakır'da Kur'an Kursu Öğrencilerinin Bisiklet Sevinci

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesince, Sur ilçesindeki camilerde yaz Kur'an kursu eğitimini tamamlayan öğrencilere bisiklet hediye edildi- İl Müftüsü İşliyen:- "Biz 1,5 sene önce neredeyse camileri ibadete kapatacak kadar sıkıntılarla karşı karşıya kalmıştı

A+A-

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır Büyükşehir Belediyesince, merkez Sur ilçesindeki camilerde yaz Kur'an kursu eğitimini tamamlayan öğrencilere, bisiklet hediye edildi.

Sur ilçesinde İslam'ın 5. Harem-i Şerif'i olarak kabul edilen tarihi Ulu Cami'de Diyarbakır Büyükşehir Belediyesince temin edilen 100 bisikletten 50'si yaz Kur'an kursunu tamamlayan öğrencilere verildi.

İl Müftüsü Burhan İşliyen, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, yaz Kur’an kurslarının bugün itibariyle sona ermesinin ardından çocukların camiye olan ilgisi ve sevgisinin devam etmesi için çeşitli etkinlikler düzenlediklerini belirterek şunları söyledi:

"Tarihi Ulu Cami içindeki Mesudiye Medresesi'ndeyiz. Burada bulunmanın ayrı bir önemi ve anlamı var. Biz 1,5 yıl önce neredeyse camileri ibadete kapatacak kadar sıkıntılarla karşı karşıya kalmıştık. Burada silah sesleri ve terör olayları vardı. Terör nedeniyle insanlar iş yerlerini kapatıp işsiz kaldı. O günlerden bu günlere geldik. Artık silah seslerinin duyulduğu yerde, hamd olsun Kur'an sesleri duyuluyor."

- Bütün çocuklara bisiklet talebi

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla'nın jest yapıp 100 Kur'an kursu öğrencisine bisiklet hediye ettiğini aktaran İşliyen, şöyle devam etti:

"Bu avluya girmekte zorlandım, burada çocuklar büyük bir hüzün içerisindeler 'Bize de bisiklet verin' diyorlar. Demek ki Sur'un dar sokaklarında bir bisiklet çok anlamlı. Buradan belediye başkanımıza, bu şehrin eşrafına, hayırseverlerine, güzel gönüllü insanlarına bir çağrıda bulunmak istiyorum. Bisiklet bu çocukların hayatında, maneviyatında bu kadar tesir edecekse gelsinler, bu çocukların hiçbiri bisikletsiz kalmasın. Sadece Sur'daki 5 bin çocuğu değil bu şehrin bütün yoksul çocuklarını bisiklet sahibi yapacak Allah'ın kendilerine verdiği nimetleri paylaşabilecek insanları var. Hayırseverler, zenginler var."

Çocukların gelecekte bu şehri koruyacağını dile getiren İşliyen, sahabelerin emanet bıraktığı, peygamber mirası topraklarda yaşadıklarını, bu yurdu çocuklara emanet edeceklerini anlattı.

İşliyen, "Onun için çocuklarımıza sahip çıkmaya davet ediyorum. Bu güzellik bu başlayan manevi hava her gün daha da artsın, güçlensin diye bir gayret içerisinde olalım. Hep beraber bu çocukların ellerinden tutalım. Yüreklerine, gönüllerine girelim. İnşallah kol kola hep beraber huzur afiyet içerisinde yaşayacağımız bir dünya, bir Diyarbakır oluşturalım." ifadelerini kullandı.

Hediye edilen bisikleti almanın mutluluğunu yaşadığını aktaran 17 yaşındaki Mehmet Uğurlayan, yaz Kur'an kursu finali için düzenlenen etkinlikte çekilişte kendisine bisiklet çıktığını öğrendiğinde şaşırdığını ve çok mutlu olduğunu belirtti.

15 yaşındaki Büşra Erdem ise daha önce bisikleti olmadığını, çekilişte bisiklet çıkmasına çok sevindiğini kaydederek yaz döneminde Kur'an kurslarına giden bütün çocuklara hediye verilmesini istedi.

HABERE YORUM KAT