1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Dizi Oyuncularını Mozaikle Resmetti
Dizi Oyuncularını Mozaikle Resmetti

Dizi Oyuncularını Mozaikle Resmetti

Suriye'deki iç savaş nedeniyle ailesiyle Hatay'ın Reyhanlı ilçesine yerleşen Halep Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü mezunu Abdulsettar Al Sattuf, TRT 1 ekranlarında yayınlanan "Diriliş Ertuğrul" dizisinde Ertuğrul Bey'i canlandıran Engin Altan Düzyatan il

A+A-

HATAY (AA) - CEM GENCO - Suriye'deki iç savaştan ailesiyle kaçarak Hatay'ın Reyhanlı ilçesine yerleşen sanat tarihçi Suriyeli Abdulsettar Al Sattuf, TRT 1 ekranlarında yayınlanan "Diriliş Ertuğrul" dizisinde Ertuğrul Bey'i canlandıran Engin Altan Düzyatan ile Turgut Alp karakterini oynayan Cengiz Coşkun'u 24 bin mozaikle resmetti.

Halep Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü mezunu olan Sattuf, sığındığı Reyhanlı'daki evinde, severek izlediği "Diriliş Ertuğrul" dizisi oyuncuları Engin Altan Düzyatan ile Cengiz Coşkun'un mozaikten tablosunu yapmaya karar verdi.

Sattuf, "Ertuğrul Bey" ve "Turgut Alp"in tablosunu 24 bin mozaik kullanarak iki ayda yaptı.

Türkiye'yi çok sevdiğini belirten Sattuf, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Osmanlı dönemine tutkun olduğunu söyledi.

Sanatını ülkesinde de severek yaptığını anlatan Sattuf, "Maalesef savaş bizleri yaşadığımız topraklardan ayırdı. Burada kendi vatanımızda gibi yaşıyoruz. Bize bu imkanı verenlerden Allah razı olsun. Türkiye'ye minnet borcumuzu hiçbir zaman ödeyemeyiz." dedi.

Sattuf, çocuk yaşlardan itibaren sanat tarihine ilgisinin olduğunu aktararak "Ailemle sığındığımız Reyhanlı'da huzurlu bir yaşam sürüyoruz. Komşularımız ve çevredeki insanlarla uyum içindeyiz. Burada Türkçe öğrenmeye de başladım. Suriye ve burada yemek kültürü hemen hemen aynı, tarihsel açıdan da uzaklık hissetmiyoruz." diye konuştu.

- "Türkiye'yi ve Osmanlı tarihini seviyorum"

Türk kanallarını da ilgiyle takip ettiklerini vurgulayan Sattuf, "TRT'de yayınlanan 'Diriliş Ertuğrul' dizisini severek izliyoruz. Türkiye'yi ve Osmanlı tarihini seviyorum, bu yüzden severek izlediğim dizinin oyuncularının portresini mozaikten yapmak istedim. Ayrı ayrı her iki tablo da 1 metre uzunluğunda ve 1 metre genişliğinden oluşuyor. Sanatı ve bu çalışmaları seviyorum. Farklı çalışmalar yapmaya devam edeceğim." ifadesini kullandı.

Suriyeli sanatçı Sattuf, daha önce 3 aylık çalışma sonucu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın portresinin yanı sıra Cumhurbaşkanlığı forsu ve Türk bayrağının yer aldığı 2,4 metre uzunluğunda, 1,6 metre genişliğinde mozaik tablo ile bir milyon 500 bin taş kullanarak Osmanlı padişahlarının mozaik tablosunu yapmıştı.

HABERE YORUM KAT