1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Doğu Guta, En Büyük Hastanelerinden Birini Hava Saldırısında Kaybetti
Doğu Guta, En Büyük Hastanelerinden Birini Hava Saldırısında Kaybetti

Doğu Guta, En Büyük Hastanelerinden Birini Hava Saldırısında Kaybetti

Suriye'de Esed rejiminin kuşatması altındaki Doğu Guta'daki Arbin Hastanesi, rejim veya Rus uçaklarının dünkü saldırılarında kullanılamaz hale geldi- Doktor Ebu Yahya:- "Dün 7 operasyon yaptığımız ameliyat odası yerle bir oldu. Doğu Guta bölgesindeki ort

A+A-

ŞAM (AA) - Suriye'de başkent Şam'ın 5 yıldır rejim kuşatması altında olan Doğu Guta bölgesine yönelik dünkü hava saldırılarında bölgedeki en büyük hastanelerden Arbin Hastanesi yerle bir oldu.

Okul, çarşı, pazar yeri ve yerleşim yerlerini yoğun bir şekilde bombalayan Şam yönetimi son günlerde muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde hastaneleri hedef alıyor. Rejim ordusunun kontrol noktalarından insani yardımın girmesine izin vermediği Doğu Guta bölgesi, her gün Esed güçlerinin karadan ve hava saldırılarına maruz kalıyor.

Doğu Guta bölgesindeki Arbin beldesine dün düzenlenen saldırılarda, bölgenin en büyük hastanelerinden biri olan Arbin Hastanesi kullanılamaz hale geldi. Saldırıda harabeye dönen hastanede görev yapan doktorlarından Abdulvahab Ebu Yahya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Beşşar Esed rejiminin Doğu Guta bölgesindeki hastane ve sağlık merkezlerini doğrudan hedef aldığını ifade etti.

Hava saldırılarında hastanenin bilerek vurulduğunu belirten Ebu Yahya, ''Arbin Hastanesi, düzenlenen hava saldırısında büyük hasar görerek kullanılmaz hale geldi. Saldırıdan yarın saat önce hastaneyi terk ettik. Rejim bölgedeki tıp merkezleri ile hastaneleri doğrudan hedef alıyor. Özellikle hastaneleri vuruyor." diye konuştu.

Hastanenin bölgede sivil halka hizmet verdiğinin altını çizen Yahya, "Dün 7 operasyon yaptığımız ameliyat odası yerle bir oldu. Doğu Guta bölgesindeki ortopedi ameliyatlarının yüzde 60'ı burada oluyordu." diye konuştu.

Arbin Hastanesi sağlık çalışanı Mahmud Ebu Zahir de, bombardımanda hastanenin ameliyathane kısmının hedef alındığını bildirdi.

Ameliyathanelerin tamamen kullanılamaz hale geldiği saldırıda sağlık çalışanları ile hastaların yara almadan kurtulduğunu kaydeden Ebu Zahir, "Uluslarası kamuoyundan doğrudan hastaneleri hedef alan rejimin saldırılarını durdurmasını istiyoruz." şeklinde konuştu.

Suriye'de Beşşar Esed rejimi ve Rusya, nisan ayında düzenlediği hava saldırılarını özellikle İdlib'teki sağlık merkezleri üzerinde yoğunlaştırmış, rejim ve Rusya'ya ait uçaklar İdlib ve Doğu Guta'da 9 hastane ve sağlık merkeziyle bir ambulans merkezini bombalamıştı.

Birleşmiş Milletler (BM) yetkilileri, nisan ayında Suriye'nin kuzeyinde özellikle hastanelerin hedef alındığına dikkat çekmişti. Suriye İnsani İşler Koordinatörleri, 26 Nisan'da yayımladıkları açıklamada şu ifadelere yer vermişti:

"Sağlık kuruluşları ve insanların hayatını kurtarmaya çalışan sağlık çalışanlarının bombalanması kesinlikle kabul edilemez. Sağlık kuruluşlarına yönelik devam eden saldırılar nedeniyle yüzlerce sağlık çalışanı hayatını, yüz binlerce kişi de sağlık hizmetlerine ulaşım imkanını kaybetti. Bu en temel hak olan yaşama hakkının insanların elinden alınmasıdır. Bunlara bir an önce son verilmeli."
HABERE YORUM KAT