1. YAZARLAR

  2. Dinçer Suroğlu

  3. DOKTORALI HAKİMLERİN YOLU SELÇUK HUKUK’TAN GEÇMİŞ
Dinçer Suroğlu

Dinçer Suroğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

DOKTORALI HAKİMLERİN YOLU SELÇUK HUKUK’TAN GEÇMİŞ

A+A-

DOKTORALI HAKİMLERİN YOLU SELÇUK HUKUKTAN GEÇMİŞ

Doktora ve yüksek lisans yapmış hakim ve savcıların sayısı çok değildir. Yeterli miktarda hakim-savcı bulunmadığı ve davaların sayıca çokluğu nedeniyle bu meslekten olanların zor şartlar altında görev icra ettikleri sürekli söylenegelir. Hal böyle olunca da, doktora ve yüksek lisansa zaman ayıramamaları da gayet normaldir.

Bir üniversitenin kadrosunda akademisyen olarak görev almayanların doktora ve yüksek lisans yapmamalarını hiç kimse yadırgamaz. Zira, olağan olan da budur.

Aşağıda Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde akademisyen olan hocaların danışmanlığında doktora ve yüksek lisans yapmış olan hakim-savcıların isimleri var. Rektör Mustafa ŞAHİN’ in bir açıklaması da bu konuya dairdi. ŞAHİN 15 Temmuz’un üzerinden 10 gün geçmişti ki; “Üniversitemizdeki Sosyal Bilimler Enstitüsü, paralel yapıya mensup askerlerin, yargı ve emniyet mensuplarının para karşılığı yüksek lisans ve doktora eğitimi aldıkları yerler haline gelmiş maalesef. Göreve gelir gelmez enstitü kayıtlarını inceledik. Gözaltına alınan insanların isimlerini hızlıca taradık. Bugüne kadar enstitümüz bünyesinde 14 bin insan eğitim almış. Bunların yaklaşık 1100'ü darbe girişiminden sonra tutuklanan asker, yargı veya emniyet mensupları. 770'i doktorasını bitirmiş, şu anda 260'ı aktif öğrencimiz. Üniversitemiz bir hamlede temizlenecek bir kurum değil.” şeklinde bir açıklama yapmıştı. Aradan geçen 10 ayda bu konuda nasıl bir gelişme sağlandığını bilemiyoruz. Ama eminim Rektör ŞAHİN, elde ettiği bilgi ve belgeleri ilgili yerlere iletmiştir.

Doktora ve yüksek lisans için neden Selçuk Üniversitesi’ni tercih ettiler diye düşündüğümüzde, yine Selçuk Hukuk’ta görevli olan Prof. Dr. Şahin AKINCI’ nın bu konuya dair bazı açıklamalarını görmezden gelemeyiz. AKINCI, iddianameye geçen beyanlarında “Tezsiz yüksek lisans yaptırılırken, benim bütün ısrarlarıma rağmen yoklama yapılmamış, devam aranmamış, haftada üç saat olması gereken dersler iki haftada bir buçuk – iki saate düşürülerek derse hiç gelinmeden diploma alınması sağlanmıştır.” diyor. Ardından da ordu mensubu olanların mesleklerinde çabucak yükseldiklerini belirtiyor. Bu uygulamaya sebep olan bölüm başkanlarından, halen görevleri başında olanlara eleştiri getirerek “bu durumu Sayın Cumhurbaşkanına kim, nasıl izah edecektir” sorusunu da sormadan edemiyor.

Sadece ordu mensupları için değil, başta yargı mensupları olmak üzere tüm meslek gruplarında durum çok farklı değil. Mesleklerinde yükselmek için doktora ve yüksek lisans diplomasına ihtiyaç duyanların uğrak yeri olmuş Selçuk Üniversitesi.

Diğer meslek dallarına dair bilgiye ulaşmak kolay olmadığından, en iyi bildiğim hukuk fakültesine ilişkin bir araştırma yaptım. Bunları da sizlerle paylaşıyorum.

İşte yolu Selçuk Üniversitesi’nden geçen ve 15 Temmuz sonrası görevlerinden ihraç edilen doktora-yüksek lisans sahibi yargı mensupları ile danışmanlıklarını yapan akademisyenlerin listesi.

Prof. Dr. Recep AKCAN

Hakim Önder TOPAL ihraç

Hakim Yasemin KARADİBEK ihraç

Hakim Muhittin AKMAN ihraç

Hakim Mustafa KÜÇÜKASLAN ihraç

Hakim Cihangir YILDIZ ihraç

Av. Memduh OĞUZ firari sanık

Prof. Mustafa AVCI

Hakim Özlem Selvi KILLIBAŞ ihraç

Hakim Mesut ORTA ihraç

Hakim Yarbay Mehmet Emin YAPAR ihraç

Hakim Yusuf Solmaz BALO ihraç

Hakim Mehmet UĞUR HANÇERLİ ihraç

Prof. Dr. İbrahim ERCAN

Hakim Zehra DEMİRCİ ÇELİK ihraç

Hakim Bahattin ARAS ihraç

Hakim Arif BAYAR ihraç

Prof. Dr. Haluk Hadi SÜMER

Hakim Dursun ALTINÖZ ihraç

Prof. Dr. Mehmet AYAN

Hakim Akın ÇAKIN ihraç

Prof. Dr. İbrahim ARSLAN

Savcı Agah Oktay KAMIŞ ihraç

Prof. Dr. Yavuz ATAR

Hakim Süleyman MORTAŞ ihraç

 

NOT: İsimlere internet ortamında sorgulama şeklinde ulaşılmış olup, hataların bildirilmesi halinde düzeltme yapılacaktır.

 

Yazarın FETÖ'nün SAHTEKAR AKADEMİSYENLERİ

başlıklı yazısını okumak için LÜTFEN TIKLAYINIZ 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT