1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Döner Sermaye Sistemi Yeniden Düzenlenmeli
Döner Sermaye Sistemi Yeniden Düzenlenmeli

Döner Sermaye Sistemi Yeniden Düzenlenmeli

Türk Sağlık Sen Konya Şube Başkanı Metin Köse, sağlık çalışanları ile birlikte bugün Konya Numune Hastanesi idari bina girişinde, döner sermaye gelirlerindeki düşüşle ilgili basın açıklaması yaptı. Metin Köse döner sermaye sistemi yeniden düzenlenmeli de

A+A-

Çalışanın Geliri Azaltıldı

Türk Sağlık Sen Konya Şube Başkanı Metin Köse, sağlık çalışanları ile birlikte bugün Konya Numune Hastanesi idari bina girişinde, döner sermaye gelirlerindeki düşüşle ilgili basın açıklaması yaptı. Köse performansa dayalı döner sermaye sistemi içinden çıkılamaz bir hale gelmiştir diyerek şunları kaydetti: “ Döner sermayenin bugün bakıldığında çalışana bir faydası kalmadığı açıktır. Döner sermaye sisteminde adaletsizlik vardı. Bugün performansa dayalı döner sermaye 5,6 TL gibi trajikomik düzeylere indi. Çalışanlar çalıştıkça çok kazanacak denildi. Muayene, ameliyat ve tüm tıbbi hizmetlerde çok büyük artışlar olmasına rağmen sağlık çalışanlarının döner sermayeleri eridi. Döner sermayeler çalışanın alın teri olduğu ilan edildi ama her ne hikmetse kurumların yaşadığı her finansal sıkıntıda döner sermayeler kullanıldı çalışanın hakkı başkalarına dağıtıldı. Sağlık çalışanlarına ilave ücret artış taleplerine karşılık döner sermayeniz var denilerek hem kapılar kapatıldı hem de döner sermayeler yok edilerek çalışanın geliri azaltıldı.”

Çalışanın Döner Sermayesini Yok Etmeyin

Sağlık çalışanlarının geçinemez hale geldiğine dikkat çeken Köse, “ Pansuman bile sayılamayacak tedbirler büyük çözümler gibi sunuldu. Her seferinde bunların bir işe yaramadığı anlaşıldı. Sistem kötüye gidiyor dememize rağmen çağrılarımıza kulak tıkandı.  Sistem artık yamalarla kurtarılacak gibi değildir, sistemi temelden yapılacak değişikliklerle düzeltmek mümkün olacaktır. Sağlık çalışanlarının döner sermaye ile ilgili talepleri lütuf değil haktır. Çalışanın döner sermayesini yok etmek yerine adaletin sağlandığı ve emekliliğe yansıtıldığı bir düzen sağlayın” ifadelerini kullandı.

Haber: Ebrar Küçükakın

HABERE YORUM KAT