1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Dünyada 1 Mayıs
Dünyada 1 Mayıs

Dünyada 1 Mayıs

Göçmenlere odaklanan New York'taki gösterilerde en az 14 kişi gözaltına alındı

A+A-

NEW YORK (AA) - ABD'nin New York kentinde 1 Mayıs nedeniyle yapılan ve göçmenlere odaklanan gösterilerde en az 14 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Ülke genelinde "Göçmensiz Gün Grevi" adlı gösteriler nedeniyle çok sayıda göçmen işe gitmedi.

New York'ta daha önce olaysız geçen 1 Mayıs gösterilerinde bu sene ABD Başkanı Donald Trump'ın göçmen karşıtı kararnameleri ile ABD Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza İdaresinin (ICE) göçmenlere yönelik sınır dışı uygulamalarından dolayı olaylar çıktı.

Göstericiler, ICE'nin gözaltı merkezlerine finansal destek sağladığı gerekçesiyle JP Morgan Chase ve Wells Fargo bankalarının önünde eylem yaptı. Güvenlik güçleri, JP Morgan Chase Bankasının Park Avenue'deki genel merkezi önünde yaptıkları eylem nedeniyle bazı kişileri gözaltına aldı.

JP Morgan Chase ve Wells Fargo gibi bankaların önüne yürüyen göstericiler daha sonra işçi hakları konusunda kınadıkları Macy's mağazasının önünde eylem gerçekleştirdi.

New York Polis Teşkilatı (NYPD) Sözcülüğü, kentteki gösterilerde en az 14 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

- New York meydanlarındaki gösteriler

Kentin Washington, Union ve Foley meydanlarında da geniş katılımlı gösteriler yapıldı.

Foley Meydanı'ndaki gösteri olaysız sona erdi. New York Belediye Başkanı Bill de Blasio'nun da konuşma yaptığı ve birçok müzisyenin sahne aldığı programı, Time dergisinin bu yıl "Dünyanın En Etkili 100 Kişisi" arasında gösterdiği genç Filisinli Müslüman kadın Linda Sarsour sundu.

Eylemlerin hedefinde bankalar ile büyük gıda ve giyim mağazalarının yanı sıra göçmenlik politikaları nedeniyle Başkan Trump vardı.

Trump'ı destekleyen küçük bir grup da önce Union Meydanı'nda, daha sonra ise Foley Meydanı'nda 1 Mayıs'ı kutlayan gruplara karşı gösteri düzenledi.

Bu kişilerden bazıları ellerinde İsrail bayrağı ve Amerikan bayrakları, başlarında Trump'ın seçim sloganı "Amerika'yı Yeniden Büyük Yap" yazan kırmızı şapkalarıyla gösteriye katıldı, kimileri de gaz maskeleriyle eyleme geldi. "Trump, Trump" ve "ABD, ABD" diye bağıran göstericilerden bazılarının, "Latinler Trump'ı destekliyor" ve "Yahudiler Trump'ı destekliyor" gibi yazıların yer aldığı tişörtler giydiği görüldü.

HABERE YORUM KAT