1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Endonezya'da 250 Bin Okulda Afet Eğitimi Verilecek
Endonezya'da 250 Bin Okulda Afet Eğitimi Verilecek

Endonezya'da 250 Bin Okulda Afet Eğitimi Verilecek

CAKARTA (AA) - Endonezya'da doğal afet riskine açık bölgelerdeki 250 bin okulda afet eğitimi dersi konulacak.Jakarta Post gazetesinin haberine göre, Ulusal...

A+A-

CAKARTA (AA) - Endonezya'da doğal afet riskine açık bölgelerdeki 250 bin okulda afet eğitimi dersi konulacak.

Jakarta Post gazetesinin haberine göre, Ulusal Afet Yönetimi Ajansı (BNPB), ülke genelinde doğal afet riskine açık bölgelerdeki okullarda afete yönelik farkındalık oluşturmak amacıyla sınıflar oluşturacak.

Başlatılması planlanan uygulamaya ilişkin açıklama yapan BNPB Toplumu Güçlendirme Direktörü Lilik Kurniawan, öğrencilerin, çizgi roman, oyun ve kısa filmler sayesinde bir felaket durumunda ne yapılması gerektiğini daha kolay anlamalarını sağlayacaklarını ifade etti.

En kısa sürede başlatılması beklenen afet eğitimi programının, okul müfredatına dahil edilmesi ya da izcilik gibi müfredat dışı aktivitelerle uygulanması bekleniyor.

Bu arada Devlet Başkanı Joko Widodo, geçen hafta yaptığı açıklamada, tüm eğitim kurumlarında bu yıldan itibaren afet eğitimi dersi konulması gerektiği çağrısında bulunmuştu.

"Pasifik Ateş Çemberi" olarak adlandırılan deprem ve volkan kuşağında yer alan Endonezya'da, yıl boyunca sıklıkla deprem yaşanmasına rağmen, altyapı önlemleri ve deprem sonrası hazırlıklar konusunda yeterli önlemlerin alınmadığı dikkati çekiyor.

HABERE YORUM KAT