1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Endonezyalı Afetzedeler Türkiye'den Getirilen Çadırlarda Barınacak
Endonezyalı Afetzedeler Türkiye'den Getirilen Çadırlarda Barınacak

Endonezyalı Afetzedeler Türkiye'den Getirilen Çadırlarda Barınacak

Endonezya'daki afette evlerini kaybedenlerin barınma ihtiyaçlarını karşılamak üzere Türkiye'den getirilen 250 çadır ihtiyaç duyulan bölgelere kuruldu- Türk Kızılayının Endonezya ekip başkanı Ali Akgül:- "Türkiye'nin yardımlarını insanlara ulaştırmaya deva

A+A-

PALU (AA) - ORHAN ONUR GEMİCİ - Endonezya'daki afette evlerini kaybedenlerin barınma ihtiyaçlarını karşılamak üzere Türkiye'den getirilen 250 çadır, ihtiyaç duyulan bölgelere kuruldu.

Endonezya'nın Sulawesi Adası'nda 28 Eylül'de meydana gelen 7,5 büyüklüğünde deprem ve ardından oluşan tsunami felaketi nedeniyle zor günler geçiren bölge insanına Türkiye'nin yardımları devam ediyor.

Bu kapsamda Türkiye'den iki askeri kargo uçağıyla getirilen 250 çadırın kurulması için ilk olarak bölge tespit çalışması yapıldı.

Çadırlar daha sonra Türk Kızılayı, Endonezya Kızılhaç'ı ve askeri personel tarafından afetin en yoğun yaşandığı Palu'da ihtiyaç duyulan alanlara kuruldu.

Barınma ihtiyacını karşılayacak çadırların kurulduğu alanlarda tuvalet, banyo, duş, ibadet alanı, okul ve sosyal tesis gibi bölümler de unutulmadı.

Türk Kızılayı ekipleri, çadırların kurulduğu alanlarda kendi imkanlarıyla hayatlarını sürdürmeye çalışan ailelerin çocuklarıyla yakından ilgilendi.

Endonezyalı afetzedeler yapılan planlama doğrultusunda bu çadırlara yerleştirilecek.

Türkiye'den askeri kargo uçaklarıyla getirilen bin uyku tulumu ise afetzedelere dağıtılacak.

- "Afetin hemen ardından çalışmalara başladık"

Türk Kızılayının Endonezya ekip başkanı Ali Akgül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 10 günden bu yana Endonezya'da bulunduklarını ve afetin hemen ardından Cakarta'da Endonezya Kızılhaç'ı ile çalışmalara başladıklarını söyledi.

Endonezya'da daha önce farklı bölgelerde yaşanan afetlerde de hemen yardıma koştuklarını hatırlatan Akgül, bundan dolayı Türk Kızılayının coğrafyaya hakim olduğunu kaydetti.

"Buradaki insanlara yardım elini uzatmak ve yaralarını sarmak için harekete geçtik." diyen Akgül, bölgeye ilk ekibin Bangladeş'ten geldiğini, ardından Türkiye'den de bir ekibin buraya ulaştığını ve yardım faaliyetlerine başladıklarını anlattı.

Akgül, Türkiye'den iki askeri kargo uçağıyla yardımların getirildiğini, daha sonra da Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın bölgeyi ziyaret ettiğini dile getirdi.

- "Türkiye'nin Endonezya hassasiyeti çok fazla"

Bakan Albayrak'ın, bölgeye bakan düzeyinde yapılan ilk ziyareti gerçekleştirdiğine işaret eden Akgül, "Türkiye'deki hassasiyet özellikle Endonezya konusunda çok fazla. Türk Kızılayı da 'Endonezya'ya yardım' adında bir kampanya başlattı. Şu ana kadar kampanya güzel gidiyor ve buradaki çalışmalarımıza doğrudan yansıyor." diye konuştu.

Türk Kızılayının Endonezya'daki çalışmalarını artırarak sürdüreceğini vurgulayan Akgül, "Türkiye'nin yardımlarını insanlara ulaştırmaya devam edeceğiz." dedi.

Akgül, kargo uçakları ile Türkiye'den getirilen 250 çadır ve bin uyku tulumuyla yaklaşık bin 500 kişinin ihtiyacının karşılanacağını ve daha sonra gıda ve hijyen malzemesi dağıtacaklarını sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT