1. YAZARLAR

  2. Dinçer Suroğlu

  3. ERDOĞAN ve AĞRALI'YI ANLAYABİLMEK
Dinçer Suroğlu

Dinçer Suroğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

ERDOĞAN ve AĞRALI'YI ANLAYABİLMEK

A+A-

"Her kim ki etnik kökenlerle bu olaya yaklaşırsa yazık eder ve terör örgütlerinin değirmenlerine su taşır. Biz Müslümanlar olarak bir an önce bu urlardan, bu kanser hücrelerinden kurtulmalıyız. Hem ülkemiz hem İslam dünyası bu zillete daha fazla tahammül edemez. Gün safımızı seçme günüdür. Ben geleceğimizden ümitliyim. Rabbim bize umutsuzluğa kapılmamızı emrediyor. Biz de korkmayacağız, üzülmeyeceğiz ve Allah'ın izniyle başaracağız."Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN (05.07.2016 tarihinde Suriyeli mülteci kardeşlerimize vatandaşlık verilmesi konusunda yaptığı açıklamadan)

"Ben burada, tüm bu coğrafyada en önemli unsurun İslam olduğunu düşünüyorum. Bu bağ zayıfladığında akrabalık, kardeşlik bağı da azalıyor. Bunu gördüm. İki taraf için de öyle. Türk olsun, Kürt olsun fark etmiyor. Beni ırkçılıktan uzak tutan inancım. Değilse bana yapılan bir yanlışlığa tavrım farklı olurdu. Ama bizim tepkimiz Müslüman’ca olmak zorunda." Konya Milletvekili Abdullah AĞRALI (11.03.2015 tarihinde gazeteci Çiğdem KURUT'a yaptığı açıklamadan)

Bu iki açıklamayı okuyunca kendi kendinize "fazla söze gerek yok, meselenin çözüm yolu açık seçik ortada duruyor" diyenlerdenseniz, yazımın devamını okumanıza gerek bile yok. Zira bence siz doğrunun farkındasınız. Sizden ricam, bu doğruyu terk etmeyin.

Şayet "ben tam anlayamadım" veya "aynı fikirde değilim" ve hatta "bu açıklamalarla algı operasyonu yapılıyor" diyecek kadar aramızda uçurumlar varsa; yazdığım birkaç satırı okuma zahmetine katlanın lütfen.

1923 yılında şu an yaşadığımız sınırlar içinde yaşayan insanımızın sayısı tam bilinmese de, 10 milyonun az üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Meşhur 10. Yıl Marşı' nda "10 yılda 15 milyon ..." ifadesi de doğru; zira 1927 yılında 13 milyon ve 1935 yılında 18 milyon kişi oluvermişiz.

Aynı şekilde 1950 yılında 21 ve 1970 yılında 36 milyon sayısına ulaşıyoruz. 1980'de 45 ve 1990'da 57 milyon kişi ile süren nüfus artışımız 2015 yılında 80 milyona doğru ilerlemeye devam ediyordu.  Bilmem şimdi kaç kişiyiz.

Gelin hesap edelim. 1923 Türkiye'sine Yunanistan'dan mübadele anlaşması gereği gelenleri, Rus'un katliamları Bulgar'ın zulmü ve bilmem daha hangi sebeple gelenleri ilave edelim. Bulduğumuz sonuç TÜRKİYE CUMHURİYETİ olacaktır.

Siz bu sonuca hangi yoldan ulaşırsınız bilmem ama, bu toprakların tek doğrusu budur. Bu doğruya ulaşmanıza engel olabilecek her ne varsa da, ırkçılık ve bencillik kokan türdendir; değersizdir. Atın çöpe gitsin.

Dünya haritasında gördüğümüz sınırlarımızın, coğrafya dersi dışında bir anlam ve önemi yoktur. 

Bir kez daha düşünelim, anlamaya çalışalım. Gelin yazık etmeyelim, tepkimiz Müslümanca olsun.

Kendimize huzur içinde yaşayacağımız bir mekan arıyorsak da, işte CENNET. Hepimizin bu mekana kabul edilen kullardan olmamız dileğiyle, ALLAH' a emanet olunuz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT