1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Genişliyor
Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Genişliyor

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Genişliyor

Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Özaydemir: - "Eskişehir OSB 1. Gelişme Alanı, mevcut OSB'nin 10 kilometre uzağında, Eskişehir-Ankara karayolu üzerinde bulunan İmişehir-Kalkanlı sınırları içinde yer alıyor. Burada 10 milyon metrekarelik bir alan yeni yatırı

A+A-

ESKİŞEHİR (AA) - Türkiye'nin, 32 milyon metrekarelik alanıyla tek parça en büyük organize sanayi bölgesine (OSB) sahip Eskişehir'de, 10 milyon metrekarelik yeni OSB için çalışmalar başladı.

Eskişehir Sanayi Odası (ESO) Başkanı Savaş Özaydemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, OSB'nin 1973 yılında yatırımcıların kullanımına sunulduğunu anımsatarak, bugüne kadar edinilen tecrübe ve yapılan çeşitli alt ve üstyapı yatırımlarıyla bölgenin önemli ölçüde dolduğunu kaydetti.

Yoğun talep sonucunda OSB alanı büyüklüğünün yıllar içinde genişletilerek 32 milyon metrekareye ulaştığını ifade eden Özaydemir, şöyle konuştu:

"Bu noktadan hareketle Eskişehir OSB yönetimi olarak bölgenin genişlemesi yönünde adımlar attık ve Eskişehir OSB 1. Gelişme Bölgesi'ni yeni yatırımlar için yatırımcıların hizmetine sunduk. Bu önemli gelişmenin yanı sıra mevcut OSB'de sanayiciler için yeni yatırımlar da gerçekleştirildi. Yeni bölge için parselasyon izinleri alındı. Eskişehir OSB 1. Gelişme Alanı, mevcut OSB'nin 10 kilometre uzağında, Eskişehir-Ankara karayolu üzerinde bulunan İmişehir-Kalkanlı sınırları içinde yer alıyor. Burada 10 milyon metrekarelik bir alan yeni yatırımlar için ayrıldı. Altyapı çalışmaları başlayan bölgenin yine tüm altyapısı Eskişehir OSB tarafından gerçekleştirilecek ve mevcut OSB'deki tüm hizmetler yeni bölgede de verilecek."

Özaydemir, hazırlık çalışmaları devam eden 1. Gelişme Bölgesi ile mevcut OSB arasındaki bağlantı yolu tamamlandığında, Eskişehir-Ankara karayolu ile gerçekleşen ulaşıma alternatif iki bölge arasında doğrudan bağlantı sağlanacağını bildirdi.

Bu bölgelere ilave olarak Ankara-İstanbul demiryolu bağlantısı üzerinde yer alan Hasanbey Lojistik OSB ve Raylı Sistemler İhtisas OSB alanlarında gelecekte kamulaştırma çalışmalarına başlanacağını vurgulayan Özaydemir, "Yeni açılacak bu üç yeni OSB tamamlandığında oluşacak sanayi alanıyla Eskişehir'de sanayinin hem karma hem de kümelenme yapısına uygun gelişmesini sağlayacak fiziksel altyapı tamamlanmış olacak." diye konuştu.

HABERE YORUM KAT