1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Everest Rekor Sayıda Dağcı Bekliyor
Everest Rekor Sayıda Dağcı Bekliyor

Everest Rekor Sayıda Dağcı Bekliyor

Mayıs ayında 371 dağcı, dünyanın en yüksek zirvesine ulaşmaya çalışacak

A+A-

KATMANDU (AA) - Nepal'de Everest Dağı'nın tırmanış mevsimi olan mayıs ayında bu yıl, rekor sayıda dağcı dünyanın en yüksek zirvesine ulaşmak için sırada bekliyor.

Nepal Turizm Bakanlığı, bu yıl zirveye çıkmak için 371 dağcının bakanlıktan izin aldığını açıkladı. Bunun, bugüne kadar aynı yılda yapılan en yüksek sayıdaki başvuru olduğu belirtildi.

Bu sene sayının bu kadar artmasında, 2014'te buz çığı ve 2015'te Nepal'de yaşanan depremin etkili olduğu tahmin ediliyor.

Nepal hükümeti geçen yıl 289 dağcıya zirveye çıkış izni vermişti. Zirve yolunda kötü planlama sonucu biriken kalabalık nedeniyle oluşan aksamaların, bazı dağcıların hayatını kaybetmesine yol açtığı ileri sürülmüştü.

Nepal dağcılık yetkilisi Gyanendra Shrestha, bu yıl kötü hava koşulları nedeniyle çalışmaların aksadığını ancak yılın ilk zirve denemesinin bu hafta sonu gerçekleşmesini ümit ettiklerini ifade etti.

Shrestha, Nepalli dağ rehberi Şerpaların, 8 bin 850 metredeki zirveden önce son ileri kampı Güney Geçidi'ndeki ipleri onardığını kaydetti.

İsviçreli tanınmış dağcı Ueli Steck'in geçtiğimiz pazar günü solo zirve denemesinde geçirdiği kazada hayatını kaybetmesiyle bu sezonun ilk can kaybı yaşanmıştı.

Everest'te 2015 yılında Nepal depreminin ardından 5 bin metredeki ana kampa düşen çığda 19 dağcı yaşamını yitirmiş, 61 dağcı yaralanmıştı.

Ülkede 2014'te de Khumbu Buzulu'nun çökmesi sonucu 16 Şerpa rehberi yaşamını yitirmişti.

HABERE YORUM KAT