1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Fao'dan Türkiye'ye Gıda Güvenliği Övgüsü
Fao'dan Türkiye'ye Gıda Güvenliği Övgüsü

Fao'dan Türkiye'ye Gıda Güvenliği Övgüsü

FAO Genel Direktör Yardımcısı Rakhmanin: - "Türkiye, dünyadaki en büyük tarım üreticilerinden biri, büyük bir ürün çeşitliliğiniz var. Bu ürünleri yetiştirme ve kullanmada mükemmel bir geleneğe sahipsiniz"- "Gıda fiyatlarındaki artış ve azalışlar kaçınılm

A+A-

ANKARA (AA) - DİLARA ZENGİN - Birleşmiş Milletler Gıda Tarım Örgütü (FAO) Genel Direktör Yardımcısı Vladimir Rakhmanin, Türkiye'nin gıda güvenliğini sağlama konusunda çok iyi konumda bulunduğunu belirterek, "Türkiye, dünyadaki en büyük tarım üreticilerinden biri, büyük bir ürün çeşitliliğiniz var. Bu ürünleri yetiştirme ve kullanmada mükemmel bir geleneğe sahipsiniz." dedi.

Gıda güvenliği ve gıda fiyatlarına ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Rakhmanin, dünya genelinde 800 milyona yakın insanın hala açlık seviyesinde yaşamasının uygarlık için utanç verici bir durum olduğunu söyledi.

Rakhmanin, gıda güvenliği konusunda özellikli Afrika ülkelerindeki açlığın ve buna bağlı olarak gerçekleşen göç probleminin önem taşıdığına dikkati çekerek, "İnsanlara gerekli araçları sağladığınız zaman topraklarını terk etmek zorunda kalmazlar. Türkiye, Somali'de açlıkla mücadeleye katkı sunuyor. Türkiye'nin yaklaşımının acil ihtiyaçlar ve uzun vadeli sonuçlara odaklanmasından dolayı çok önemli olduğuna inanıyorum." diye konuştu.

Türkiye'nin gıda güvenliğini sağlama konusunda çok iyi konumda bulunduğunu ifade eden Rakhmanin, "Bu işi çok iyi yapıyorsunuz. Sofralardaki ürünlere bir bakın. Türkiye, dünyadaki en büyük tarım üreticilerinden biri, büyük bir ürün çeşitliliğiniz var. Bu ürünleri yetiştirme ve kullanmada mükemmel bir geleneğe sahipsiniz." şeklinde konuştu.

Rakhmanin, geçen yıl Birleşmiş Milletler tarafından ilan edilen 2016 Uluslararası Bakliyat Yılı'nın Türkiye'nin girişimleriyle gerçekleştirildiğini hatırlatarak, "Kırsal üretim hala Türkiye'de yapılmakta ve Türk hükümetinin farkındalığının yüksek olduğu bir konu." değerlendirmesinde bulundu.

- Gıda fiyatları kura bağlı

Gıda fiyatlarına ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Rakhmanin, şu an için çok yavaş bir fiyatlama eğilimi gözlemlediklerini dile getirdi.

Rakhmanin, FAO'nun aylık ürün ve fiyat değerlendirmesi yaptığını belirterek, "Son 7 ayda gıda fiyatlarında yükselişle birlikte düşüşler de var. Fiyatlar değişken ve piyasada oluşuyor. Gıda fiyatlardaki artış ve azalışlar kaçınılmaz, bu durum daha çok kur hareketlerine de bağlı. Türkiye'deki durumun da bu konuyla alakalı olduğu düşünüyorum." diye konuştu.

- "Afrika ülkeleri Türkiye'den öğrenebilir"

FAO Afrika Bölge Temsilci Vekili Abebe Haile Gabriel de gıda güvenliğinin Afrika'da karşılaşılan en önemli sorunlardan biri olduğunu belirterek tarım alanında Türkiye ve Afrika ülkelerinin ortak fayda sağlayabileceği pek çok fırsat bulunduğunu ifade etti.

Afrika'nın karşılaştığı bir diğer sorunun da tarımsal üretimin azlığı olduğuna dikkati çeken Gabriel, bölgede toprak yönetimi ve tarımsal işletmenin zorlu bir iş olduğunu dile getirdi.

Gabriel, Türkiye'nin Afrika ülkeleriyle birçok alanda çalışmaya başladığını kaydederek, "Türkiye, tarımda Afrika'nın çok şey öğrenebileceği bir dönüşüm gösterdi. Bu öğrenme süreci hem hükümetler hem de özel sektör şirketleri düzeyinde teknoloji transferi, kapasite geliştirme ve eğitim gibi pek çok alanda yapılacak iş birliklerini kapsayabilir." dedi.

HABERE YORUM KAT