1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Forum İstanbul 2017
Forum İstanbul 2017

Forum İstanbul 2017

TİM Başkanı Büyükekşi:-"17 uluslararası şirketin CEO'su ile reklam filmi çektik. Gazeteler için çekim yaptık. Şu anda basında spekülasyonlar çıktı 'Bunlar vazgeçiyor' diye. Vazgeçme diye bir şey söz konusu değil"-"Bunların birkaç tanesi, bazı ülkelerdeki

A+A-

İSTANBUL (AA) - Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, 17 uluslararası şirketin üst yöneticisi (CEO) ile reklam filmleri çektiklerini belirterek, "Gazeteler için çekim yaptık. Şu anda basında bir takım spekülasyonlar çıktı 'Bunlar vazgeçiyor' diye. Vazgeçme diye bir şey söz konusu değil." dedi.

Büyükekşi, bu yıl "Türkiye Geleceğini Yeniden Tasarlıyor" ana temasıyla gerçekleştirilen Forum İstanbul 2017'de, ticaret ile siyasetin birbirine karıştırılmaması gerektiğini söyledi.

İsrail örneğini veren Büyükekşi, Türkiye'nin bu ülkeyle 6-7 sene siyasi ilişkilerde sıkıntı yaşadığını ama bunun hiçbir zaman ticarete yansımadığını, tam tersine bu ülkeyle ticarette yüzde 50'lik bir artış kaydedildiğini bildirdi.

Büyükekşi, daha önce Mısır'la da bir sorun yaşandığını, Rusya ile ise bir uçak krizi olduğunu anımsatarak, "Bu ülkelerle hemen siyaset ticarete karıştırıldı; felaket bir şekilde ihracatımız düştü. Gelişmiş ülkelerde, İsrail gibi, siyaset ile ticaret birbirine karıştırılmadı ama gelişmekte olan ülkelerde siyasetle ticaret birbirine karıştırıldı. AB de gelişmiş ülkelerden oluşan bir topluluk. Burada da kesinlikle siyasetin ticaretle karıştırılmaması gerekiyor." diye konuştu.

Yurt dışında Türkiye aleyhine felaket kampanyası başlatıldığını anımsatan Büyükekşi, bu kampanyanın da ticarette olumsuz etkisini gördüklerini dile getirdi.

Büyükekşi, Türkiye algısını tekrar yukarı çıkarabilmek için çalışma yaptıklarını hatırlatarak, sözlerine şöyle devam etti:

"Şu anda 7 ülkede reklam kampanyası başlattık. 17 uluslararası şirketin CEO'su ile reklam filmleri çektik. Gazeteler için çekim yaptık. Şu anda basında bir takım spekülasyonlar çıktı 'Bunlar vazgeçiyor' diye. Vazgeçme diye bir şey söz konusu değil. Bunların birkaç tanesi, bazı ülkelerdeki seçimlerden dolayı, bundan sonra bu kampanyaya devam etmeyi tercih ettiler. Bir tarafta bu kampanyada 'Biz de olmak istiyoruz' diyen şirketler var. Onlar da aramıza katılıyor. Bunların bir tanesi çekimleri yapılan Yandex. Onun dışında başka girişimler de var, onlar da devreye girecek."-" 40 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşan banka olacağız"Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım ise bu yılın sonunda 25,8 milyar dolar kredi, kabaca 14 milyar dolarlık sigorta işlemi yapan, yani 40 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşan bir banka olacaklarını kaydetti.

İlk 4 ayda sıkı para politikaları içerisinde hedefleri açısından tam istedikleri yerde olmadıklarını belirten Yıldırım, ama bu haftadan itibaren bu sıkı para politikasının etkilerinden kurtulacaklarını dile getirdi.

Yıldırım, haklarında olumlu şeyler duyduklarını, arada problem olursa onları da çok yakından takip ettiklerini vurgulayarak, "Bu olumlu şeyleri söyleyenler kadar, arada memnun olmadıklarını da bize söylemelerini arzu ediyoruz. Memnuniyetsizliklerini bize değil, başka yere söylüyorlar. Onlar da lütfen bize söylesinler ki, bizim de onlara daha fazla yardımcı olma şansımız olsun." dedi.

İlk 3 ayda bazı şubelerin açılışını gerçekleştirdiklerini aktaran Yıldırım, gelecek 3 ayda da bu listeye Antalya ve Kayseri’yi eklemeyi planladıklarını, devamında sırasıyla büyük illerden başlayarak diğer illerde de şube örgütlenmesine gideceklerini ifade etti.

Türk ticaret merkezlerinde Eximbank çalışanlarının da olacağı bilgisini veren Yıldırım, bu hafta itibarıyla diğer bankalar gibi portföy garanti sistemiyle çalışmaya başlayan bir Eximbank olacağını bildirdi.

Yıldırım, 2 seçimin yapıldığı 2015 ile darbe girişiminin olduğu 2016 yılında ne TL, ne de döviz faizlerini artırmadıklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Kendi maliyetlerimiz arttı. Belli ölçüde 30, 40, 50 baz puan zaman zaman arttı. Ama biz bunu hiçbir şekilde ihracatçılara yansıtmadık. Ne TL, ne döviz faizlerimizi yükseltmedik."

HABERE YORUM KAT