1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Gazze'deki Elektrik Krizi
Gazze'deki Elektrik Krizi

Gazze'deki Elektrik Krizi

İsrail, üç gün içinde Gazze'ye elektrik arzını 24 megavat düşürdü

A+A-

GAZZE (AA) – Gazze Enerji Kurumu, İsrail'in Gazze Şeridi'ne sağladığı elektrik arzını son üç gün içinde 24 megavat düşürdüğünü duyurdu.

Hamas tarafından yönetilen Gazze Enerji Kurumu'ndan yapılan yazılı açıklamada, "İsrail işgal gücü, bugün Gazze'ye elektrik arzını 8 megavat daha düşürdü. Böylece üç gün içinde yapılan kısıtlamalarla bölgeye sağlanan elektrik 24 megavat düşürülmüş oldu." denildi.

Gazze'de yaşanan "ciddi elektrik krizinin büyük sorunlara yol açacağı" uyarısında bulunulan açıklamada, İsrail ve diğer tüm tarafların elektrik krizinin yaratacağı sorunların sorumluluğunu üstlenmeye hazır olması gerektiği ifade edildi.

Filistin yönetimi, İsrail'den alınan elektrik için tahsis edilen aylık ödenekte yüzde 30'luk kesintiye gitmiş, bunun üzerine İsrail hükümeti Gazze'ye verilen elektriği kısma kararı almıştı.

Gazze'deki elektrik santralinde geçen nisan ayında üretimin durmasının ardından İsrail, bölgenin tek enerji kaynağı haline gelmişti. İsrail, Gazze'nin 450 megavat olan elektrik ihtiyacının 120 megavatını karşılıyordu. Son kısıtlamalarla beraber Gazze'deki elektrik krizinin daha da derinleşmesinden endişe ediliyor.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, daha önce yaptığı açıklamada, Gazze'yi kontrolünde tutan Hamas'ın Filistin iç parçalanmasını sonlandırması ve bölgenin idaresini Filistin yönetimine devretmesi için bazı tedbirlerin uygulanacağını söylemişti.

HABERE YORUM KAT