1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Gebeler İçin Diyabet Polikliniği
Gebeler İçin Diyabet Polikliniği

Gebeler İçin Diyabet Polikliniği

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Etlik Zübeyde Hanım Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Gestasyonel Diyabet Polikliniği ve Okulu hizmete açıldı

A+A-

ANKARA (AA) - Sağlık Bilimleri Üniversitesi Etlik Zübeyde Hanım Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Gestasyonel Diyabet Polikliniği ve Okulu hizmete açıldı.

Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde gebeler için kurulan diyabet polikliniğinin açılışında konuşan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Mustafa Gerek, diyabet polikliniğinin büyük bir ihtiyaca cevap vereceğini dile getirdi.

Gerek, "Yeni polikliniğimiz, gebelerin konforu ve daha sağlıklı bir nesil elde etme noktasında katkı sağlayacaktır. Faydalı hizmetler vereceğine ve yararlı olacağına inanıyorum." dedi.

Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç.Dr.Özlem Moraloğlu Tekin, gebeliğe bağlı şeker hastalığının önemine dikkati çekerek, "Gebelikte annenin şeker hastası olup olmadığı teşhis edilemediğinde, bunun uzun dönem komplikasyonlarıyla karşı karşıya kalıyoruz ve anne-bebek sağlığı açısından olumsuz sonuçlar doğuyor." dedi.

Tekin, annenin şekerindeki düşme ve yükselme periyotlarının, bebeğin anne karnındaki gelişiminde önemli sorunlara yol açtığını belirterek, bebeklerin şekere bağlı olarak çok iri doğduklarını bu durumda da doğumda pek çok güçlük yaşandığını söyledi.

Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Gestasyonel Diyabet Polikliniği ve Okulunda dahiliye uzmanları, diyetisyenler, eğitim hemşireleri tarafından anne adaylarına eğitimler verileceğini kaydeden Tekin, hamilelere diyabet teşhisinde ve hamilelik sürecinde yardımcı olacaklarını belirtti.HABERE YORUM KAT