1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Grafikli - Adalet Bakanlığı Türkiye'nin "Suç Atlası"nı Hazırladı
Grafikli - Adalet Bakanlığı Türkiye'nin "Suç Atlası"nı Hazırladı

Grafikli - Adalet Bakanlığı Türkiye'nin "Suç Atlası"nı Hazırladı

Adalet Bakanlığınca açılan davalardaki suç türleri ele alınarak yapılan çalışmayla Türkiye'nin "Suç Atlası" çıkarıldı- TCK uyarınca açılan davalardaki suç türleri bakımından 20 ilde "mal varlığına", 60 ilde "vücut dokunulmazlığına" karşı işlenen suçlar il

A+A-

ANKARA (AA) - KEMAL KARADAĞ - Adalet Bakanlığınca geçen yıl açılan davalardaki suçlar göz önüne alınarak, yapılan çalışma sonrasında Türkiye'nin "Suç Atlası" çıkarıldı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü 2016'da açılan davalardaki suç türlerine ilişkin araştırma yaptı. Davaların incelendiği araştırmada, Türkiye'de işlenen suçlar mercek altına alındı. İllere ve coğrafi bölgelere göre yapılan çalışmayla Türkiye'nin "Suç Atlası" oluşturuldu.

Hazırlanan "Suç Atlası"na göre, Türk Ceza Kanunu (TCK) uyarınca açılan davalarda, kasten ve taksirle yaralamayı da içeren "Vücut dokunulmazlığına karşı işlenen suçlar" 60 ilde ilk sıraya yerleşti.

İstanbul ve Ankara'nın da aralarında bulunduğu 20 ilde ise ilk sırayı alan suç türü, hırsızlık, yağma ve mala zarar vermeyi de kapsayan "Mal varlığına karşı işlenen suçlar" oldu.

Hakkari'de ise "Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar" en çok dava açılanlar arasında yer aldı.

- Trabzon'da en çok dava spordan

Özel kanunlar kapsamında ise 61 ilde en çok dava "İcra ve İflas Kanunu'na" muhalefetten işlenen suçlardan açıldı.

Aralarında Hakkari ile Gümüşhane'nin de bulunduğu 12 ilde en çok "Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu'na" muhalefetten dava açıldı. "Terörle Mücadele Kanunu'na" muhalefet nedeniyle işlenen suçlara ilişkin davalarda da ilk sırayı Tunceli, Bingöl, Diyarbakır ve Mardin aldı.

Batman'da en çok "Elektronik Haberleşme Kanunu'na", Rize ve Şanlıurfa'da "Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanun'a", Trabzon'da ise "Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun'a" muhalefetten dava açıldı.

- Bölgesel değerlendirmeler

TCK ve özel kanunlar uyarınca işlenen suçlar bölgesel olarak da değerlendirildi.

Bölge bazlı araştırmada, Ege, Akdeniz, Karadeniz, İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinde "Vücut dokunulmazlığına karşı işlenen suçlar"ın açılan davalarda ilk sırayı aldığı görüldü.

Marmara ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ise açılan davalardaki ilk sırayı "Mal varlığına karşı işlenen suçlar" oluşturdu.

Özel kanunlar (kaçakçılık, terörle mücadele, icra-iflas, ateşli silahlar kanunu, sporda şiddet) uyarınca bölge bazında, Marmara, Ege, Karadeniz, İç Anadolu ve Akdeniz'de en çok "İcra ve İflas Kanunu'na muhalefetten" dava açıldı.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da ise "Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu'na muhalefet suçu" açılan davaların ilk sırasındaki gerekçe olarak yer aldı.

HABERE YORUM KAT