1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Guaido'nun Heyetinden İtalya Ve Vatikan'a İkna Ziyareti
Guaido'nun Heyetinden İtalya Ve Vatikan'a İkna Ziyareti

Guaido'nun Heyetinden İtalya Ve Vatikan'a İkna Ziyareti

Venezuela'da kendini ülkenin geçici devlet başkanı ilan eden Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido, kendisini tanımayan İtalya ve Vatikan'a heyet gönderdi- Guaido'nun heyet aracılığıyla İtalya'ya gönderdiği mektuptan:- "Derin bir kafa karışıklığıyla, İtalya'n

A+A-

MADRİD (AA) - Venezuela'da kendini ülkenin geçici devlet başkanı ilan eden Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido, Avrupa Birliği (AB) içinde kendisini tanımayan ülkelerden olan İtalya'ya ve Vatikan'a heyet gönderdi.

Guaido'nun gönderdiği heyete Venezuela Ulusal Meclis Dışişleri Komisyonu Başkanı Francisco Sucre başkanlık ederken eski Caracas Belediye Başkanı Antonio Ledezma, eşi Mitzi de Ledezma ve iki sivil toplum örgütünün başkanları Marinellys Tremamunno ve Rodrigo Diamanti de heyette yer aldı.

İtalyan basınında çıkan haberlerde, heyetin ilk olarak İtalyan Dışişleri Bakanı Enzo Moavero Milanesi daha sonra da Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini ile görüştüğü, son olarak da Vatikan'ı ziyaret ettiği belirtildi.

İçişleri Bakanı Salvini'nin sözcüsü, görüşmeyle ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada, "Yüz yüze görüşme sırasında Salvini ile Guaido arasında samimi bir telefon görüşmesi oldu. Salvini, Maduro karşısındaki sert pozisyonunu vurgulayıp, anayasal yolla en kısa zamanda özgür seçimler yapılmasına tam desteğini ifade etti." dedi.

Diğer yandan heyet, Guaido'nun İtalya için kaleme aldığı mektubu basınla paylaştı.

Mektupta Guaido, "Derin bir kafa karışıklığıyla, İtalya'nın siyasi pozisyonunun gerekçelerini anlamıyoruz. Anlamıyoruz çünkü bize daha yakın olan bir Avrupa ülkesi diktatör Maduro'ya açık ve net bir pozisyon almıyor ve insani yardımın bloke edilmesini, uluslararası toplum gözetiminde özgür seçim yapılmasını güçlü bir şekilde istemiyor." ifadelerini kullandı.

İtalya'da hükümet ortaklarından, Salvini'nin liderliğini yaptığı aşırı sağ görüşlü Lig partisi Guaido'ya destek verirken, diğer hükümet ortağı sistem karşıtı 5 Yıldız Hareketi'nin (M5S) karşı çıkmasından dolayı İtalya şimdiye kadar Guaido'yu "geçici devlet başkanı" olarak tanımadı. M5S, Venezuela'da ne Maduro ne de Guaido'dan yana olduklarını vurgulayıp, sadece ülkede özgür seçime gidilmesini desteklediğini duyurmuştu.

İtalya Dışişleri Bakanı Enzo Muovera Milanesi'nin 12 Şubat salı günü Mecliste yapacağı konuşmada, İtalyan hükümetinin Venezuela ile ilgili pozisyonuna açıklık getireceği bildirildi.

- Venezuela krizi

Venezuela'da, çoğunluğu muhalefetin elindeki Ulusal Meclisin Başkanı Juan Guaido, muhaliflerin mitinginde kendini "geçici devlet başkanı" ilan etmiş ve başta ABD olmak üzere Avustralya, Kanada, Kolombiya, Peru, Ekvador, Paraguay, Brezilya, Şili, Panama, Arjantin, Kosta Rika ve Guatemala gibi ülkeler tarafından tanınmıştı. AB ülkelerinden Almanya, İngiltere, Fransa, İspanya, Avusturya, Hollanda, İsveç, Letonya, Danimarka, Çekya ve Portekiz'den sonra, Avrupa Parlamentosu (AP) aynı yönde adım atmıştı.

Meksika, Türkiye, Rusya, İran, Küba, Çin ve Bolivya ise Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro hükümetine desteklerini yinelemiş, Maduro da gelişmeler üzerine ABD ile diplomatik ve politik ilişkileri kestiğini ancak ticari ilişkinin süreceğini duyurmuştu.

ABD Başkanı Donald Trump, Venezuela'ya asker göndermeyi "seçeneklerden biri" olarak gördüğünü söylemişti.

HABERE YORUM KAT