1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Güney Kore Ve Kuzey Koreli Yetkililer Panmunjom'da Görüştü
Güney Kore Ve Kuzey Koreli Yetkililer Panmunjom'da Görüştü

Güney Kore Ve Kuzey Koreli Yetkililer Panmunjom'da Görüştü

Görüşmede Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasında geçen ay yapılan zirvede varılan anlaşmaların uygulanması ele alındı

A+A-

ANKARA (AA) - Güney Kore ve Kuzey Koreli üst düzey yetkililer, Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasında geçen ay yapılan zirvede varılan anlaşmaların uygulanmasını görüşmek üzere iki ülke sınırındaki Panmunjom Ateşkes Köyü'nde bir araya geldi.

Yonhap'ta yer alan habere göre, Güney Kore Birleşme Bakanı Cho Myoung-gyon ve Kuzey Kore Barışçıl Birleşme Komitesi Başkanı Ri Son-gwon'un başkanlık ettiği heyetler, Panmunjom köyünde yaptıkları toplantıda çeşitli konuları ele aldı.

Güney Kore Birleşme Bakanlığından yapılan açıklamada, sınırda gerginliğin azaltılması ve ortak askeri komitenin kurulması konularının ele alınması amacıyla yakın zamanda general düzeyinde askeri görüşmelerin yapılacağı duyuruldu.

Görüşmede Güney ve Kuzey Koreli yetkililerin, kasım sonu ya da aralık başında demiryolu ve karayolu sistemlerinin birleştirilmesini amaçlayan ortak projenin temel atma töreninin yapılması konusunda anlaşmaya vardığı bildirildi.

Toplantıda ayrıca iki tarafın spor yetkililerinin 2020 Yaz Olimpiyatları'na karma takım gönderme planlarını ve 2032 Yaz Olimpiyatları'na ev sahipliği yapma konusunu görüşmek üzere ekim sonunda bir araya gelmesinin kararlaştırıldığı belirtildi.

- Kuzey-Güney yakınlaşması

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, 27 Nisan'da iki ülke sınırındaki Panmunjom Ateşkes Köyü'nde bir araya gelmişti. Zirve sonunda yayımlanan ortak açıklamada, Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan tamamen arındırılması ve mevcut ateşkesin kalıcı bir barış anlaşmasına dönüştürülmesi için görüşmelere başlama konusunda anlaşmaya varıldığı duyurulmuştu.

Moon ve Kim, nisandaki tarihi zirvenin ardından 26 Mayıs'ta da bir araya gelmiş ve ülkeleri arasındaki barış sürecini ele almıştı.

Kuzey Kore ve Güney Kore, 8 Eylül'de, Panmunjom Ateşkes Köyü'nde düzenlenen tarihi zirvede kabul edilen deklarasyonun Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yayımlanması için başvuruda bulunmuştu.

Kuzey ve Güney Kore liderleri, 18-20 Eylül'de, bu yılki üçüncü yüz yüze görüşmelerini gerçekleştirmiş ve iki ülke arasında barış için ortak çabalarını sürdürme sözü vererek ortak bir bildiri yayınlamıştı.

Bildiride, ABD'nin gerekli adımları atması halinde Kuzey Kore'nin yarımadanın nükleer silahlardan arındırılması konusunda daha fazla adım atacağı vurgulanmıştı.

Ayrıca ortak bildiride, Kuzey Kore ve Güney Kore'nin uluslararası spor organizasyonlarına birlikte katılmaya devam edecekleri ve 2032 Yaz Olimpiyatları'na ev sahipliği yapma konusunda birlikte çalışacakları ifade edilmiş, iki ülkenin Panmunjom sınır köyündeki ortak güvenlik bölgesinin mayınlardan temizlenmesi ve sınır muhafızlarının kaldırılması konusunda da mutabakata vardığı kaydedilmişti.HABERE YORUM KAT